czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2008
  • wyświetleń: 2236

Centrum badawcze w Czechowicach

W Czechowicach-Dziedzicach może powstać nowoczesne centrum badawcze, w którym będą prowadzone prace nad technologiami stosowanymi w przemysłach lotniczym, zbrojeniowym czy górniczym. Udało się zrobić ważny krok w tym kierunku.

Reklama

Na pokopalnianych nieużytkach w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic trzy miesiące temu rozpoczął działalność Bielski Park Techniki Lotniczej. Wraz z Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw i firmami lotniczymi starostwo stworzyło spółkę, a Unia Europejska przyznała 21 mln zł dotacji. Dzięki temu w Kaniowie powstały 700-metrowy betonowy pas startowy, budynek kontroli lotów, hale produkcyjne i hangary.

Teraz władze powiatu chcą stworzyć w parku zaplecze badawczo-laboratoryjne. - Obok parku planujemy uruchomienie Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Zgłosiliśmy już odpowiedni wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i mamy duże szanse na jego realizację - mówi Mirosław Szemla, bielski wicestarosta.

Inwestycja ma kosztować 50 mln zł. W nowocześnie wyposażonym obiekcie specjaliści mają prowadzić prace nad innowacyjnymi technologiami związanymi przede wszystkim z materiałami kompozytowymi. - Chodzi o ich wykorzystanie w przemyśle lotniczym, a także zbrojeniowym, budownictwie czy górnictwie. Centrum ma prowadzić odpowiednie badania i przygotowywać nowoczesne technologie do zastosowania w produkcji - tłumaczy Szemla.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.