czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 grudnia 2008
  • wyświetleń: 1382

Międzynarodowy turniej taroków

Tradycyjnie już, po raz jedenasty w ostatnią sobotę listopada, która w tym roku przypadła na dzień 29, miłośnicy gry w taroka spotkali się na Międzynarodowym Turnieju Andrzejkowym w Zabrzegu.

Reklama

Sala OSP w Zabrzegu zapełniła się ponad 70 uczestnikami turnieju, których przywitał zastępca burmistrza Maciej Kołoczek. Grze zawodników przyglądał się również przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej – Marek Kwaśny, przewodniczący Komisji Samorządności i Porządku Publicznego – Jerzy Sosna oraz sołtys Zabrzega Władysław Wiśniewski.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Grzegorz Kwaśniak, drugi był Zdzisław Kózka trzeci Zdzisław Kozik. Sędzią głównym był Józef Londzin, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem turnieju.

Zabrzeskie turnieje cieszą się ogromną popularnością wśród taroczkarzy. Wystarczy wspomnieć o Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Tarokach, które odbywają się zawsze w marcu, czy sierpniowym Turniej o Puchar Sołtysa Zabrzega i oczywiście wspomnianym wyżej listopadowym Międzynarodowym Turnieju Andrzejkowym. Gra w taroki to jednak nie tylko domena jednego sołectwa, taroczkarze grają również w Ligocie, a także w Czechowicach-Dziedzicach na Lipowcu.

HISTORIA TAROKÓW:
Taroki przywędrowały na ziemie polskie wraz z naszymi żołnierzami powracającymi z Austrii i Węgier po I wojnie światowej. Początkowo była to gra rodzinno–towarzyska. Z czasem zakorzeniła się w Czechach, na Morawach i w Polsce, gdzie w latach pięćdziesiątych XX wieku zakładano Koła Taroczkarzy. Szczególnie tradycję tą pielęgnowano na terenie Śląska Cieszyńskiego. W późniejszych latach zaczęto organizować turnieje. W latach dziewięćdziesiątych były to już turnieje o randze międzynarodowej.

ZASADY GRY:
Gra w Taroki z pozoru przypomina grę w Brydża i jest znakomitą rozrywką i miłym spędzaniem wolnego czasu. Jednak jej zasady są zupełnie inne. Tarok jest grą 4-osobową. Każdy z grających otrzymuje po 10 kart. W grze panuje obowiązek obsługi koloru i taroka. Jeżeli gracz nie jest w stanie obsłużyć koloru, albo został rozegrany tarok, to gracz musi sam rozgrywać taroka. Tarok przebija karty kolorowe jako atut. Gracze mają kilka możliwości wygrania gry. Obliczenie wygranej następuje dla każdej rundy oddzielnie i zostaje wyrównane między graczami bezpośrednio po rundzie.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.