czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 grudnia 2008
  • wyświetleń: 1942

Przedszkolaki pamiętają o górnikach

4 grudnia, to zwłaszcza na Śląsku, jeden z najpopularniejszych dni w roku. W Kaniowie chyba każda dziecko wie, że jest to święto górników, czyli Barbórka.

Reklama

Przedszkolaki pamiętają o górnikach
fot. gminabestwina.info


Za dawnych czasów, kiedy wiele zakładów pracy sprawowało patronaty nad szkołami, klubami sportowymi, etc. Kopalnia Silesia w Czechowicach – Dziedzicach objęła takim patronatem szkołę w Kaniowie.

Mimo, że od tego czasu wiele się zmieniło, że patronaty straciły już rację bytu, kaniowskie dzieci każdego roku przygotowują specjalny program, zapraszają swoich dziadków i rodziców pracujących w kopalniach i odbywa się uroczysta akademia. Tak było i tym razem. Pracujących w kopalni Silesia reprezentował autor tej notatki a dodatkowo zaproszony został czynny członek drużyny ratowniczej – ratownik górniczy Jerzy Piotr Augustyn.

Przedszkolaki, zarówno te najmłodsze, jak i starszaki pod okiem swoich wychowawczyń zaprezentowały bogaty program artystyczny. Górnicy podziwiali tańce, słuchali piosenek oraz wierszyków i wszystkich wykonawców nagrodzili gromkimi brawami, a na zakończenie programu artystycznego, na stojąco, razem z dziećmi odśpiewali Sto lat.

Jerzy Piotr Augustyn zaprezentował strój i wyposażenie górnika ratownika, wspomniał o tym, jak to się stało, że sam został górnikiem i opowiedział o pracy ratownika, a także jakie musi spełniać wymagania, aby nigdy nie zawieść w potrzebie.

Każde dziecko z chęcią przymierzało maskę od aparatu górniczego, czapkę od galowego munduru górniczego a także potrzymało sobie szpadę górniczą.

Dzieci miały możliwość, po raz pierwszy, zobaczyć na slajdach kopalniane wyrobiska, ścianę węglową, a zwłaszcza, jak pracują i jak wyglądają kombajny: ścianowy i chodnikowy.
Nie zawiódł ich również skarbnik i w podziękowaniu za pamięć i za piękny program artystyczny, pokazał się przedszkolakom, a dzieci usłyszały kilka opowieści o tym, jak skarbnik pomaga dobrym górnikom a także, jak karze, kiedy ktoś nie zachowuje się zgodnie z przykazaniami obowiązującymi w podziemiach kopalni.

gminabestwina.info/ target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.