czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 grudnia 2008
  • wyświetleń: 2292

Jubileusz czechowickich filatelistów

Gratulacje i wiele serdecznych życzeń odebrali w czwartek 27 listopada br. członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Filatelistów Nr 24 w Czechowicach-Dziedzicach w związku z jubileuszem 55–lecia istnienia czechowickiego Koła.

Reklama

Jubileusz czechowickich filatelistów


W uroczystości, która odbyła się w sali OSP „Dziedzice”, uczestniczył Burmistrz Marian Błachut, który na ręce prezesa Koła Terenowego PZF Edwarda Brzeskiego wręczył pamiątkową plakietę jednocześnie dziękując za wkład włożony w rozwój filatelistyki na terenie naszej gminy. W obchodach jubileuszu brali również udział przedstawiciele Zarządu PZF Okręgu Bielsko-Biała. Spotkanie było okazją do podsumowania pracy filatelistów Koła.

Filateliści czechowickiego Koła Terenowego PZF sami o sobie piszą:
„Koło powstało w styczniu 1953 roku. Początek dało Koło terenowe PZF Nr 7, a działalność kontynuuje Koło Terenowe – obecnie nr 24. W życiu związku czy organizacji to okres stosunkowo niedługi, ale w życiu jej członków to całe pokolenie ludzi różnych zawodów, zajmujących różne stanowiska, mających jednak określoną pasję, jaką jest zbieractwo, ściślej filatelistyka, filumenistyka a ostatnio numizmatyka.

Dzień rocznicy nie mógłby jednak zaistnieć, gdyby nie grupa zapaleńców, która właśnie przed 55 laty dała początek zorganizowanemu ruchowi filatelistycznemu w naszym mieście.
Wielu z nich niestety nie ma wśród nas. Odeszli na zawsze, ale żyją w naszej pamięci! Wymienić wypada kilka nazwisk, tych którzy dali początek i prowadzili to Koło w różnych okresach. Byli to koledzy: Józef Janusz, Rudolf Gilman, Stanisław Chanek, Arnold Bogacz, Lucjan Orzechowski a także aktywiści jak: Stanisław Nycz, bracia Józef i Władysław Biernotowie, Karol Szarek. Z czasem odeszło z Koła kilku zapalonych członków, którzy tworzyli nowe koła przy swoich zakładach pracy. Pozostali członkowie zorganizowali w 1965 r. pierwszy, niewielki pokaz znaczka, który cieszył się powodzeniem wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta.

Dla uczczenia 1000 – lecia Państwa Polskiego w dniach 10-22 października 1966 r. zorganizowany został drugi pokaz znaczków i etykiet zapałczanych. W następnych latach organizowano dalsze pokazy oraz brano udział w wystawach znaczków w innych miastach.
Zebrania naszego Koła odbywały się początkowo w Szkole Podstawowej nr 5, a potem przez kilkadziesiąt lat w Domu Kultury Walcowni Metali „Dziedzice”. Obecnie nasze spotkania odbywają się w OSP „Dziedzice”.

Do najbardziej zasłużonych członków naszego Koła należą: Edward Brzeski, Kazimierz Widuch, Edward Filapek oraz nieżyjący już koledzy: Marian Stadniczenko, Józef Janusz, Rudolf Gilman, Stanisław Chanek, Arnold Bogacz, Józef Biernot i Lucjan Orzechowski.
Wymienieni wyżej członkowie otrzymali Złote Honorowe Odznaki PZF. Pozostali aktywiści Koła otrzymali 6 Odznak Srebrnych i 15 Odznak Brązowych PZF.
Nasze Koło jest ostatnim na terenie miasta. Staramy się podtrzymać wśród młodzieży zainteresowania zbieraniem znaczków, etykiet zapałczanych i numizmatyką. Obecnie Koło liczy 30 członków”.

Osoby zainteresowane działalnością filatelistów zapraszamy w każdy pierwszy czwartek po 15 dniu miesiąca w godz. 15.00 – 18.00 OSP „Dziedzice” przy ul. Strażackiej 1.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.