czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 grudnia 2008
  • wyświetleń: 2593

Program usuwania azbestu

W 2003 r. rozpoczęto realizację rządowego programu, którego głównym celem jest usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja programu jest przewidziana na lata 20003 – 2023, tak aby z terenu Polski całkowicie usunąć wyroby z azbestem w sposób niezagrażający zdrowiu ludzi i środowisku.

Reklama

Program usuwania azbestu


Od 1 lutego 2005 r. obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania do Polski oraz produkcji i obrotu wyrobów zawierających azbest z uwagi na stwierdzoną szkodliwość dla zdrowia, głównie układu oddechowego. Każdy mieszkaniec posiadający na terenie swojej posesji wyroby zawierające azbest ma obowiązek zgłosić ten fakt w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach poprzez wypełnienie stosownej ankiety. Odpady zawierające azbest usuwane są bezpłatnie z terenu posesji mieszkańców, którzy wcześniej ankietę wypełnili.

Gmina Czechowice-Dziedzice od 2003 r. pomaga mieszkańcom w usuwaniu odpadów azbestowych. Do roku 2008 z terenu zabudowy jednorodzinnej usunięto 474 tony odpadów zawierających azbest.

Azbest – to minerał odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących, wytrzymały na rozciągnie i zgniatanie. Przez ponad 100 lat był wykorzystywany do produkcji materiałów przemysłowych i budowlanych. W Polsce jest około 14500 tysięcy ton wyrobów zwierających azbest, głównie w budownictwie.

Najczęściej wykorzystywany do produkcji: pokryć dachów (eternit i papa dachowa), pokryć podłóg (płytki PCV), płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i C.O., izolacji cieplnej (bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów C.O), izolacji akustycznej obiektów użyteczności publicznej, przewodów wentylacyjnych i kominowych, pieców przemysłowych, zsypów w blokach, sprzęgieł i hamulców do wind, ochrony wyrobów tekstylnych, np. rękawic, koców ognioodpornych.

Dlaczego trzeba usunąć azbest? Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne. Obecnie wiadomo, że może być szkodliwy dla zdrowia – włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Produkcja, import i stosowanie wyrobów z azbestem są w Polsce zakazane od września 1998 roku.

Więcej szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach przy pl. Jana Pawła II 1, tel. 032 214-71-69 oraz informacje znajdują się na stronach internetowych: http://www.bazaazbestowa.pl, http://www.mg.gov.pl

Główny Koordynator Programu w Ministerstwie Gospodarki
pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
tel. 022 693-56-43,022 693-54-17, fax 022 693-40-23

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.