czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 grudnia 2008
  • wyświetleń: 4926

Kochasz dzieci, nie pal śmieci

listopadzie wystartowała akcja przeciwdziałająca spalaniu śmieci w piecach domowych. Gmina Czechowce-Dziedzice włączyła się w ogólnopolską kampanie społeczną "Kochasz dzieci, nie pal śmieci" prowadzoną przez Fundację Ekologiczną „Arka”.

Reklama

Kochasz dzieci, nie pal śmieci


Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa dysponuje 2000 ulotkami oraz 200 plakatami wydanymi z okazji IV Dnia Czystego Powietrza, który realizowany jest pod patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego.

Program prowadzony w Czechowicach-Dziedzicach i w wielu innych miastach Polski, ma na celu uświadomienie mieszkańcom naszego kraju, że spalanie śmieci w piecach domowych przynosi dużo szkody w naszym zdrowiu i komforcie życia. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości do 5.000 zł.

- Włączając się w akcję „Kochasz dzieci nie pal śmieci” będziemy informować mieszkańców poprzez plakaty i ulotki o szkodliwości i niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą spalanie śmieci w domowych piecach. Ulotki już trafiły do przewodniczących Zarządów Osiedli, sołtysów, szkół, przeszkoli oraz do bibliotek. Zaczynając edukacje od najmłodszych, możemy wpłynąć na świadomość dorosłych – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Bernadetta Klimek.

W każdym sezonie grzewczym pojawia się problem szczególnego zanieczyszczenia powietrza, związany ze spalaniem śmieci w piecach domowych.

Najgorsze skutki przynosi spalanie tworzyw sztucznych, impregnowanego i lakierowanego drewna, torebek foliowych, gumy, starych szmat i butów oraz zużytych pampersów.

Raport Komisji Europejskiej informuje, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków. W Unii Europejskiej co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju.

Niestety, dym ze spalanych w domowych piecach śmieci jest nie tylko smrodliwy, lecz także szkodliwy dla twojego zdrowia i zdrowia twoich dzieci. Podczas spalania emitujemy do atmosfery:

* pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
* tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,
* tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie śmieci jest również źródłem gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

– W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Zdarzają się nawet przypadki chorób nowotworowych, niestety już u dzieci – alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz pediatra.

– W okresie jesienno-zimowym Strażnicy Miejscy wyjeżdżają nawet kilkanaście razy dziennie do zgłoszeń. Gdy stwierdzą, że palone są śmieci, mogą dać pouczenie oraz nałożyć mandat w wysokości 50 zł – wyjaśnia Mirosław Janko, komendant Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach – ale dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 zł.

– Przy paleniu śmieci w kominach osadza się sadza – wyjaśnia kominiarz Krzysztof Kaśków. – Dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Bardzo często jest to później przyczyną zaczadzenia.

DRODZY PAŃSTWO! DBAJMY O ZDROWIE NASZE I NASZYCH DZIECI!

Miejmy odwagę upomnieć sąsiada, który spala śmieci i przez to, musimy zamykać okna i drzwi naszego domu. Jeżeli mimo próśb i upomnień właściciel posesji nadal spala śmieci - POWIADOM O TYM URZĄD MIEJSKI w Czechowicach-Dziedzicach - tel. 032 214-71-69 oraz Straż Miejską 032 215-54-92

Uczmy się odpowiedzialności - szczególnie, gdy chodzi o zdrowie i życie!

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.