czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 grudnia 2008
  • wyświetleń: 3460

Świąteczne dekoracje w mieście

Przystrajanie ulic miejskich światełkami jest już dobrą tradycją podkreślającą zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Reklama

Świąteczne dekoracje w mieście


Oświetlone drzewa na deptaku i placu Jana Pawła II, oświetlenia na przydrożnych słupach, choinki przy rondzie i dworcu PKP, świetlne bramy rozwieszone nad ulicami oraz nowa fontanna świetlna nadają miastu, zwłaszcza wieczorową porą, wyjątkowy charakter oraz wprowadzają mieszkańców w świąteczny nastrój.

Od ubiegłego roku przybyło w mieście 27 nowych ozdób, które gmina zakupiła w firmie CR-Gama z Bielska-Białej. Nowością są iluminacje na Placu Wolności (6 sztuk), na ulicy Traugutta (18 sztuk) oraz placu Jana Pawła II (3 sztuki). Zakupiono również 26 kurtyn świetlnych koloru białego, którymi przyozdobiono drzewa na Placu Jana Pawła II i balkon Urzędu Miejskiego. Kurtyny koloru czerwonego rozwieszono na żywych choinkach przy rondzie Solidarności. Kurtyny z energooszczędnym oświetleniem LED-owskim zakupiono w firmie ODEON S.C. Gliwice

Sznury lampek oplotły korony drzew na deptaku przy ul. Słowackiego. Na głównych ulicach pojawiły się migoczące gustowne ozdoby oraz bramy świetlne. Na latarniach przy ul. Marsz. Piłsudskiego przysiadły gwiazdy a przy Placu Wolności zawisły światełka w kształcie choinkowych bombek.

Prawdziwie świątecznym centrum miasta stał się plac Jana Pawła II, na którym została zamontowana fontanna świetlna imitująca efekt płynięcia strumieni wodnych i spadających kropel wody. Dwanaście strumieni świetlnych o wysokości od 4 m do 1,5 m zostało umieszczonych na specjalnie przygotowanej konstrukcji umocowanej w niecce basenu. Prace przygotowujące fontannę świetlną tzn. projektowanie i wykonanie trwały od czerwca br. natomiast montaż konstrukcji nastąpił w nocy 16 grudnia br. Wykonawcą fontanny świetlnej jest firma AMR CAMPANIA z Jastrzębia Zdroju. Konstrukcja została tak przygotowana, by w kolejnych latach istniała możliwość dokonania rozbudowy świetlnych elementów fontanny.

Nowe oświetlenie wraz z montażem oraz przygotowaniem instalacji kosztowało gminę 147 tys. 700 zł. – Nie jest to mały koszt, ale należy zaznaczyć, iż przez ostatnie 2 lata gmina nie zakupiła żadnych nowych elementów. Co roku będziemy starali się kupić coś nowego, jeżeli tylko będą środki w budżecie. Stare elementy dekoracyjne będą odnawiane i posłużą do dekorowania ulic poza centrum miasta - mówi Janusz Moryto, podinspektor Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami. - Wolimy wydawać pieniądze na upiększanie naszego miasta, niestety gminny budżet obciążają koszty działalności wandali.

W każdy weekend – najczęściej pijani – chuligani powodują wielotysięczne straty. W ubiegłym roku Urząd Miasta Czechowice-Dziedzice za wybite szyby na przystankach autobusowych zapłacił 34.203 zł. W tym roku akty chuligańskie kosztowały naszych podatników już 51 tys. co w prostym rozrachunku dałoby kolejne kilkanaście nowych dekoracji świetlnych w naszym mieście. - Za pieniądze, które poszły na wymianę wybitych szyb można by np. sfinansować budowę fontanny świetlnej, która jest przecież inwestycją na lata i służy wszystkim mieszkańcom – zauważa Janusz Moryto, podinspektor Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.