czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 grudnia 2008
  • wyświetleń: 2129

Grzywny za grzeszki wzrosną podwójnie

W przyszłym roku trzeba będzie większą uwagę przykładać do tego, jak zachowujemy się w bloku, parku, na ulicy czy podczas jazdy samochodem. Za wylanie nieczystości na ulicę, rzucony papierek na chodnik czy uprzykrzanie życia sąsiadowi można słono zapłacić. Grzywny za takie wykroczenia wzrosną dwukrotnie, z 20-5000 zł do 50-10000 zł.

Reklama

Grzywny za grzeszki wzrosną podwójnie


Ministerstwo Sprawiedliwości podwyższy grzywny za wiele drobnych naruszeń prawa. Jest już gotowy projekt zmian, który trafił do rządowych konsultacji. Wyższe grzywny zaczną obowiązywać najwcześniej przed przyszłorocznymi wakacjami.

Podwyżki ministerstwo tłumaczy inflacją, bo wysokość obecnych grzywien ustalono dziesięć lat temu. - Wykroczenia to bardzo ważny element systemu odpowiedzialności karnej w rozwiniętym technologicznie świecie. Chcemy, żeby odpowiedzialność za nie była dla sprawców dolegliwa - mówi wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona.

Grzywny wzrosną m.in. za kąpiel w miejscach zabronionych, wszczęcie fałszywego alarmu, zakłócanie ciszy nocnej i spokoju sąsiadów, czy niszczenie legalnie powieszonych plakatów. Wyższe kary będą za drażnienie zwierząt, niszczenie urządzeń przeciwpowodziowych, porzucanie przedmiotów na drogach oraz nieuprzątanie śniegu z chodników. Więcej zapłacą też rodzice zdemoralizowanych dzieci, które popełniają przestępstwa, oraz osoby unikające obowiązkowych szczepień przeciwko gruźlicy i chorobom zakaźnym.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.