czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2009
  • wyświetleń: 2040

Żywe szopki w naszym powiecie

Tradycja Żywych Szopek sięga średniowiecza. Pierwszą z nich wybudował na terenie Włoch w Greccio w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać ludziom w jakich okolicznościach przyszedł na świat Chrystus.

Reklama

Do Polski żywa szopka została sprowadzona dopiero w XX wieku. W Boże Narodzenie 1991 roku bracia: Tomasz Jank, Adam Mączka i Sławomir Klein postanowili wybudować szopkę w bazylice Franciszkanów. Poza Dzieciątkiem Jezus, Maryją i Józefem znalazły się w niej wypchane zwierzęta. Szopka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i została ogłoszona najpiękniejszą szopką Krakowa. Rok później powstał pomysł zbudowania pierwszej Żywej Szopki w Polsce. Projekt zaakceptowały władze kościelne.

Pierwsza żywa szopka na terenie powiatu bielskiego powstała przed pięciu laty w Porąbce, kolejna przed rokiem w Mazańcowicach. Tak było również w roku bieżącym. W Mazańcowicach wokół żłóbka i dużych figur Mary i św. Józefa oglądać można owce kameruńskie, gołębie oraz wiele odmian bażantów, a wśród nich złocisty, diamentowy i srebrzysty.

W Porąbce dodatkowo podziwiamy owce jakie spotykamy na naszych halach, króliki, kuce, kozy i dużą ilość ptactwa.

Zdaniem budowniczych tych szopek budzą one niespotykane zainteresowanie zwłaszcza u dzieci, ale przychodzą także całe rodziny jak również mieszkańcy z sąsiednich miejscowości. Zwłaszcza w Porąbce można zauważyć, że także dużo turystów specjalnie zatrzymuje się, aby oglądać nie tylko ptaszki św. Franciszka, ale także inne, bardzo egzotyczne zwierzęta.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.