czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 stycznia 2009
  • wyświetleń: 1186

Wojewoda Śląski apeluje o ostrożność

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk wystosował apel do wszystkich mieszkańców naszego województwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw na dzikich lodowiskach urządzanych na stawach i jeziorach.

Reklama

Urządzanie ślizgawek na akwenach wodnych jest szczególnie niebezpieczne, gdyż ciężko jest ocenić grubość lodu. Po załamaniu się tafli, kąpiel w lodowatej wodzie może skończyć się tragicznie,

Ratując osobę, pod którą załamała się pokrywa lodowa, nie wolno zbliżać się do powstałego przerębla w postawie stojącej, gdyż w ten sposób zwiększamy punktowy nacisk na lód, który może się niespodziewanie pod nami załamać. Jeśli w zasięgu ręki znajduje się długi przedmiot (np. szalik, konar, dłuższy kij), należy go wykorzystać i próbować podczołgać się na odległość równą długości posiadanego przedmiotu i starać się podać jego koniec ratowanemu.

Po wyciągnięciu osoby z wody należy ją ciepło okryć (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Poszkodowanego nie wolno polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. W miarę możliwości podawać ratowanemu słodkie i ciepłe (nigdy gorące) płyny do picia, czekać na przybycie lekarza.

Aby zapobiec takim zdarzeniom powinniśmy korzystać tylko z lodowisk albo sztucznie utworzonych ślizgawek. Taka zabawa będzie na pewno dużo bardziej bezpieczna i przyjemna dla wszystkich.

mike / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.