czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2009
  • wyświetleń: 1756

Coraz łatwiej stracić dowód osobisty

W tym roku warto bardziej zadbać o dowód osobisty. W związku ze zmianą przepisów będziemy mogli go łatwo stracić i po prostu zniknąć z pola widzenia banków, urzędów, instytucji państwowych.

Reklama

Jeśli nie powiadomimy urzędników w ciągu trzech miesięcy, że zmieniliśmy nazwisko, adres lub stan cywilny anulują oni nasz dowód osobisty. Bez dowodu można żyć, ale jest to trudne. Kawałek plastiku jest dla wielu urzędów dowodem naszego istnienia.

A jak działa ten mechanizm? - Dowód proszę - słyszy codziennie parę milionów Polaków. Chce go obejrzeć policjant z drogówki, urzędniczka z pocztowego okienka, notariusz, bankowiec przyznający kredyt. W dowodzie jest bowiem nader ważny numer - PESEL, identyfikujący nas - jako człowieka - w urzędzie. Dowód z własnym numerem pozwala biurokracji odróżnić nas od dziesiątków innych Kowalskich, Nowaków i Malinowskich.

Wszystkie instytucje, które mogą od nas zażądać dowodu, mają dostęp do bazy danych osobowych. Jeśli bankowiec stwierdzi, że posługujemy się anulowanym dokumentem, nie tylko nie przyzna nam kredytu, ale może ściągnąć policję. Będziemy traktowani tak, jak osoby posługujące się fałszywym dowodem osobistym. Kłopoty czekają nas także przy zakupach na raty, rutynowej kontroli drogowej. Posłużenie się nieistniejącym dokumentem u notariusza uczyni umowę w majestacie prawa nieważną.

Ponieważ od stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, musimy szybciej powiadamiać urząd o zmianach w naszym życiu.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.