czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 stycznia 2009
  • wyświetleń: 1437

Dofinansowanie na pielęgnacje drzew

Właściciele drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych mogą ubiegać się o sfinansowanie ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych sędziwych drzew.

Reklama

Osoby fizyczne, będące właścicielami drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych tj. drzew o obwodzie pnia powyżej 200 cm mierzonego na wysokości 130 cm mogą, począwszy od roku 2009 w terminie od 2 stycznia do 15 września danego roku, złożyć wniosek o sfinansowanie zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych obejmujących cięcia sanitarne, korygujące, prześwietlające, formowanie i odmładzanie, a także kiedy zachodzi taka konieczność, zastosowanie elastycznych wiązań.

Drzewa należą do najważniejszych składników przyrody zwłaszcza w środowisku miejskim. Pełnią, oprócz walorów krajobrazowych, ważne funkcje m.in. pochłaniając bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Sieć drobnych gałązek, duża ilość liści czy igieł drzew w bilansie rocznym zatrzymują wodę, ograniczają parowanie i szybki spływ wody deszczowej. Prawdziwy wypoczynek i spokój możemy osiągnąć wypoczywając w otoczeniu drzew. Jedno sędziwe drzewo jest producentem tlenu w ilości porównywalnej do produkcji tlenu, pochodzącego od paru tysięcy nowo posadzonych sadzonek. Stuletni dąb lub buk podczas letniego dnia zaspokaja zapotrzebowanie na tlen 25 osób.

Biorąc pod uwagę te ważne funkcje drzew oraz zgłaszane potrzeb w zakresie konieczności wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, a także słabnące zainteresowanie mieszkańców akcją „Posadź swoje drzewko” podjęto nową uchwałę obejmującą utrzymanie drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych na terenie naszej gminy.

Akcja „Posadź swoje drzewko” była prowadzona od 1995 roku i w okresie tym wydano mieszkańcom ponad 100 tys. drzew i krzewów ozdobnych. Mamy nadzieję, że zaproponowany program ochrony starych drzew spełni oczekiwania mieszkańców naszej gminy.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.