czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2009
  • wyświetleń: 1079

Spotkanie z autorem Martyrologium

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie zaprasza na spotkanie z Jerzym Klistałą, autorem książki "Martyrologium".

Reklama

Spotkanie z autorem Martyrologium


Spotkanie odbędzie się w dniu 18 lutego o godzinie 15.00 (będzie można nabyć książkę z autografem autora).

Jerzy Klistała (ur. 1935 r.) – rodowity rybniczanin, debiutował publikacją o KL Auschwitz w styczniu 1999 r. w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Osobiście doświadczył skutki terroru hitlerowskiego – jego najbliższych zamordowano w KL Auschwitz za przynależność do organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK. Stało się to inspiracją do podjęcia przez niego próby uzupełnienia relacji historycznych dotyczących działalności Związku Walki Zbrojnej/Armia Krajowa w Rybnickiemw latach 1940-1943.

W kwietniu 2002 ukazała się jego książka Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych. Tytuł w pełni oddaje jej treść, a więc kontynuację ujawniania historii organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK w Rybniku w okresie 1940-1945. W tym samym roku, w Kalendarzu Beskidzkim 2002, publikuje nieco skromniejsze opracowanie Obozowe Koszmary, poświęcone pamięci członkom Inspektoratu Bielskiego ZWZ/AK z okresu okupacji hitlerowskiej.

W kwietniu 2003 ukazała się jego druga książka pod identycznym tytułem jak pierwsza czyli Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych, będąca kontynuacją tematyki „obozowej”. W 2005 podejmuje próbę uporządkowania historii harcerstwa z obecnego regionu Podbeskidzia – w książce Harcerstwo w miastach i powiatach Bielska i Białej w latach 1925-1949.

W sierpniu 2006 r. ukazała się jego kolejna książka Martyrologium mieszkańców ziemi rybnickiej, Wodzisławia Śl., Żor, Raciborza w latach 1935-1945 – słownik biograficzny.
W roku 2008 ukazało się Martyrologium – słownik biograficzny, poświęcony mieszkańców obecnego Podbeskidzia (terytoria Bielska-Białej z okolicami, Oświęcimia i Chrzanowa z okolicami, Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego z Zaolziem).

GBP Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.