czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 lutego 2009
  • wyświetleń: 7359

PKP Cargo osłabia Czechowice

Zakład Przewozów Towarowych i Zakład Taboru nie są już wydzielonymi jednostkami administracyjnym PKP Cargo, a podlegają pod nowy zakład w Katowicach. W rejonie Czechowic-Dziedzic kilkadziesiąt osób będzie musiało pożegnać się z pracą.

Reklama

PKP Cargo osłabia Czechowice


Czechowickie jednostki, wraz zakładami z Jaworzna Szczakowej, Katowic i Łazów, stworzyły nowy – Śląsko-Dąbrowski Zakład PKP Cargo w Katowicach. – To po prostu likwidacja. Tej decyzji nie można już cofnąć – nasze zakłady przestały istnieć – komentuje Leszek Kłaptocz, przewodniczący Solidarności w czechowickim Zakładzie Taboru.

– Chociaż zakłady w Czechowicach nie mają już dyrektora, komórek finansowych i ekonomicznych, to fizycznie dalej istnieją i pełnią funkcje wykonawcze. Tu są wagony, tu jest praca – uspokaja Dariusz Fidyt, dyrektor Śląsko-Dąbrowskiego Zakładu PKP Cargo w Katowicach, niedawno jeszcze dyrektor Zakładu Taboru w Czechowicach-Dziedzicach.

Związkowcy szacują, że w rejonie Czechowic-Dziedzic w PKP Cargo pracę na różnych stanowiskach straci około 90 osób spośród pracujących tu 800. Część pracowników ma umowy na czas określony, część ma uprawnienia emerytalne. Oni pierwsi będą musieli pożegnać się z pracą. Istnieniu planów zmniejszenia stanu zatrudnienia nie przeczy Dariusz Fidyt. – Jednak na pewno nie będzie to aż 90 osób – zaznacza. – Stan zatrudnienia będzie się zmniejszał, ale w dłuższej perspektywie, a nie od razu – dodaje.

Kolejną konsekwencją restrukturyzacji jest obniżenie zarobków, poprzez tzw. postojowe. Według związków, niektórzy pracownicy otrzymują tylko 60 procent dotychczasowych pensji.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.