czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2009
  • wyświetleń: 1994

Rozmawiano o dzierżawie dworca

Zastępca dyrektora ds. Zarządzania Rejonem Dworców Kolejowych Aleksandra Koniak, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz zastępca burmistrza Stanisław Czyż, wizytowali w dniu 20 lutego dworzec główny w Czechowicach-Dziedzicach. Wizyta miała na celu zapoznanie się ze stanem technicznym budynku oraz możliwościami dzierżawy obiektu wraz z trzema mniejszymi dworcami na terenie naszej gminy.

Aktualnie spółka PKP Oddział Dworce Kolejowe z siedzibą w Warszawie, która jest właścicielem obiektu od 1 marca 2008, prowadzi prace remontowe dworca głównego.

- Remont dworca będzie przebiegać etapami. Rozpoczęliśmy od wymiany stolarki drzwiowej w holu czechowickiego dworca oraz częściowej wymiany stolarki okiennej. Aktualnie trwają prace związane z remontem lewego i prawego skrzydła dachu, który zostanie pokryty czerwonym gontem bitumicznym. Z remontu wyłączony jest środkowy, niższy segment z płaskim dachem, ponieważ jest jeszcze na okresie gwarancyjnym. Zakres prac obejmuje również podmurowanie kominów oraz impregnację ogniochronną i przeciwgrzybiczną elementów drewnianych. W tym roku planujemy jeszcze odremontowanie i pomalowanie wnętrza holu - mówi Aleksandra Koniak zastępca dyrektora spółki.

PKP chce objąć kompleksową modernizacją i renowacją nie tylko budynek dworca, ale także jego otoczenie. To poczynania ze strony spółki, nie znaczy to jednak, że gmina zrezygnowała ze starania się o przejęcie budynku celem kompleksowej rewitalizacji. Okazało się jednak, że przejęcie obiektu na podstawie ordynacji podatkowej (za należności PKP wobec gminy) nie wchodzi w grę, jedyna szansa na to, by gmina uzyskała prawo dysponowania obiektem z możliwością inwestycji to długoletnia dzierżawa nieruchomości.

Umowa dzierżawy jest aktem prawnym, który pozwoliłby gminie na uruchomienie środków finansowych na remont dworca i na jego rewitalizację. Już w 2007 roku gmina rozpoczęła starania o pozyskanie środków finansowych na rewitalizację dworca kolejowego w ramach Programu Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego. Zadanie pn. „Kolej na przedsiębiorczość – przebudowa dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach” zostało wtedy zgłoszone do tegoż programu. Jeżeli gminie uda się podpisać umowę dzierżawy dworca na okres 29 lat tj. do roku 2039 otrzyma na rewitalizację 3,9 mln zł z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

„Kolej na Przedsiębiorczość” to zadanie, przewidujące rewitalizację, czyli ożywienie dworca kolejowego m.in. poprzez wprowadzenie nowych funkcji, z którymi dworzec do tej pory nie był kojarzony. To funkcje kulturalne, gospodarcze i społeczne.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.