Wiadomości

  • 1 marca 2009
  • wyświetleń: 2776

Co z drogami powiatowymi?

Po ubiegłorocznych pracach na terenie Ligoty (przebudowa fragmentu ulicy Bronowskiej oraz budowa mostu na Burzeju kosztowały 3 mln złotych), teraz powinniśmy doczekać się realizacji większych inwestycji na drogach powiatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

Przede wszystkim Starostwo Powiatowe zakłada modernizację ulic Legionów i Lipowskiej – przełożoną z zeszłego roku. Opóźnienie tłumaczy się między innymi koniecznością dopasowania prawa polskiego do unijnego np. w zakresie ochrony środowiska. Tym razem starostwo liczy na to, że nie będzie kłopotów z uruchomieniem dofinansowania z Unii Europejskiej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że plany starostwa są wpisane w część bezkonkursową „Regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego na lata 2007-2013”. Przebudowa dwóch dróg czechowickich, to tylko część większego projektu przebudowy dróg na terenie całego powiatu, oszacowanego na ok. 22 miliony złotych. Prace w Czechowicach-Dziedzicach miały kosztować 4 mln zł, ale od czasu pierwszych założeń minęły już dwa lata i koszty będę sporo większe.

Modernizacja będzie dotyczyć ulicy Legionów na odcinku od ronda AK i NSZ do drogi krajowej nr 1, a ponadto na odcinku od skrzyżowania z ulicą Lipowską do granicy z Bielsko-Białą. Z kolei prace na Lipowskiej obejmą część tej drogi pomiędzy dk-1 a skrzyżowaniem z Zamkową. W ramach tej inwestycji, w sumie zostanie odnowionych ok. 5,5 km dróg.

Wszystkie otrzymają nową nakładkę, poprawione zostanie odwodnienie, wymienione będą krawężniki. Ulica Legionów zyska ponadto elementy tzw. uspokajania ruchu, czyli pasy włączenia i wyłączenia z ruchu przy skrzyżowaniach, wybudowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Legionów, Lipowskiej, Pocztowej. W przypadku chodników te działania zostaną ograniczone do dopasowania ich wysokości do nowych krawężników.

- Przetarg na wykonanie tej inwestycji planujemy ogłosić wiosną. Realizację zadania przewidujemy przed końcem tego roku – informuje Stanisław Pięta, członek Zarządu Powiatu Bielskiego.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.