czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2009
  • wyświetleń: 672

Informacja dla hodowców trzody

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach, informuje że w woj. śląskim wprowadzono program zwalczania choroby Aujeszkyego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 roku w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń.

Reklama

Obecnie prowadzone jest już w większości powiatów trzecie próbkobranie krwi od świń do badania w kierunku choroby Aujeszkyego. Większość stad świń w województwie śląskim uzyskało już status stad seronegatywnych lub urzędowo wolnych od choroby Aujeszkyego. W związku z powyższym hodowca powinien pamiętać o zasadzie, że do swojego stada może wprowadzać świnie pochodzące wyłącznie ze stad o równorzędnym lub wyższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.

Generalna zasada stanowi, że do stada zarodowego oraz o pełnym cyklu produkcji, które uzyskało status potencjalnie wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego lub seronegatywnego, mogą być wprowadzanie świnie pochodzące ze stad o równorzędnym lub wyższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.

Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na stornie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w zakładce Informacje o zwalczaniu choroby Aujeszkyego.

Źródło: Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.