czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2009
  • wyświetleń: 787

Rola wolontariatu w pomocy społecznej

W czwartek, 26 lutego w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się szkolenie na temat: „Rola wolontariatu jako metody przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu”. Organizatorem spotkania był Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, który jako jeden z 12 ośrodków w województwie śląskim zakwalifikował się do udziału w projekcie: „Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej”.

Projekt ten realizowany jest przez Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS.

Zadaniem projektu jest szkolenie pracowników i wolontariuszy instytucji pomocy i integracji społecznej, udzielanie im wsparcia metodycznego i merytorycznego w zakresie wolontariatu, rozwoju form aktywnej integracji, metod i sposobów aktywizacji klientów pomocy społecznej, nowych form i narzędzi wsparcia indywidualnego i środowiskowego.

W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, zespołów charytatywnych przy parafiach. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się czym jest wolontariat, kto może zostać wolontariuszem, jakie cechy charakteryzują wolontariuszy, jakie są główne obszary aktywności wolontariusza oraz obowiązki osoby korzystającej z pomocy wolontariusza wobec niego. Ważną kwestią podjętą podczas szkolenia były podstawy prawne wolontariatu oraz korzyści wynikające z pracy wolontariuszy dla klientów Ośrodka Pomocy Społecznej.

Szkolenie to miało także charakter integracyjny, spotkały się osoby dla których idea wolontariatu jest ważna. Projekt realizowany przez Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS pt.: „Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej” potrwa do 30 kwietnia 2010 roku. Główne działania w ramach tego projektu to szkolenia oraz publikacje, a wszelkie informacje dotyczące wolontariatu dostępne są na stronie internetowej www.wolontariat.ops.pl/.

Źródło: Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.