czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2003
  • wyświetleń: 922

Ograniczony burmistrz

Podczas wtorkowej sesji, 21 października, radni podjęli uchwałę w sprawie określenia zasad zarządu mieniem gminy. Czechowiccy radni ograniczyli w ten sposób dotychczasowe kompetencje burmistrza w zakresie gospodarowania nieruchomościami i zarządzania mieniem ruchomym o wartości równiej lub przekraczającej pięć tysięcy złotych. Teraz wszystkie te sprawy będą trafiać na sesje Rady Miejskiej.

Burmistrz Jan Berger uważa, że takie ograniczenia mogą sparaliżować pracę samorządu. Wiceburmistrz Stanisław Czyż podkreśla, że kierowanie wszelkich spraw, związanych z gospodarką nieruchomościami bardzo spowolni wydawanie decyzji w tym zakresie. - Jeżeli chodzi na przykład o wykupy gruntów zajętych pod drogi, a wiele ich jest w rękach prywatnych, to zanim niż te sprawy trafią pod obrady, nim rada podejmie decyzję, minie co najmniej miesiąc. Wydłuży to wszystkie procedury - wyjaśnia wiceburmistrz Czyż. Tworzymy sytuację niewydolności tego samorządu - mówił podczas sesji radny Stanisław Wojciech. Zupełnie innego zdania był przewodniczący Rady Miejskiej Marek Dopierała. - W 1998 roku ówczesny zarząd miasta, a od ubiegłorocznych wyborów jednoosobowo burmistrz dysponował nieograniczonymi kompetencjami w zarządzaniu mieniem komunalnym nieruchomym, czyli nieruchomościami, bez żadnych ograniczeń. Nie może to być poza kontrolą rady, to jest własność każdego obywatela miasta - wyjaśniał przewodniczący Dopierała.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa na str. 13

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.