Wiadomości

  • 10 marca 2009
  • wyświetleń: 1016

Taroki: międzynarodowe mistrzostwa

Taroki to gra rozpowszechniona na Śląsku Cieszyńskim, Słowacji i Węgrzech oraz w Austrii i Czechach. W czasach zaboru austriackiego młodzi mężczyźni wcielani do wojska austriackiego, tam uczyli się zasad tej gry i wracając do domów rozpowszechniali tą karcianą grę (wojak Szwejk ze swoimi kompanami grał w taroka).

Zabrzescy miłośnicy gry w taroki postanowili tę grę ocalić od zapomnienia, gdyż coraz mniej było chętnych wśród młodzieży do jej uprawiania. Postanowili zorganizować turniej taroków. Odbył się on 22 marca 1997r. w Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzegu.

Organizatorem tego turnieju, pod szyldem OSP, był nieformalny Komitet Organizacyjny Turnieju Taroków, w składzie: Stanisław Teodor Londzin - przewodniczący, Jerzy Dominiec, Józef Londzin, Ludwik Tyc oraz Władysław Witek jako członkowie. Turniej ten zapoczątkował stały cykl turniejów tarokowych, a mianowicie:
- w pierwszą sobotę marca rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Tarokach (od 1999 roku Międzynarodowe Mistrzostwa Polski)
- w ostatnią sobotę listopada Andrzejkowy Turniej Taroków
Turnieje te rozgrywane są pod patronatem Starosty bielskiego i Burmistrza Czechowic-Dziedzic.
Od 2003 roku:
- w miesiącu sierpniu rozgrywany jest turniej o puchar Sołtysa Zabrzega.

Siódmego marca br. w Zabrzegu ponownie spotkało się kilkudziesięciu miłośników tej gry na XII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Tarokach. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Gryczka Leszek przed Malarzem Andrzejem i Buczkiem Józefem. W tegorocznych zawodach wziął udział m.in. Józef Kobiela z Brna, były mistrz Europy oraz Krystyna Zięć z Zabrzega, była międzynarodowa mistrzyni Polski w tarokach.

Dyrektor zawodów i entuzjasta tej gry Stanisław Londzin podkreślił wysoki poziom imprezy i dodał, że takie zawody to przede wszystkim spotkanie przyjaciół dla których tarok to hobby życia. Cieszył się, że coraz więcej młodych osób bierze udział w zawodach, a wśród grających zauważyć można było m.in. wójta gminy Kozy Edwarda Kućkę.

Okazjonalne puchary zwycięzcom wręczali burmistrz Czechowic- Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kwaśny.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.