czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 marca 2009
  • wyświetleń: 1180

Renowacja drzewostanu w centrum

Wielu mieszkańców naszego miasta zaniepokojonych jest usuwaniem niektórych kilkudziesięcioletnich drzew rosnących w ciągach komunikacyjnych na terenie miasta. Usunięcie 5 sztuk wiązów i 1 sztuki lipy na deptaku przy ul.Słowackiego było związane bezpośrednio z przewróceniem się drzewa /wiąz/ podczas ubiegłorocznej, sierpniowej nawałnicy.

Renowacja drzewostanu w centrum


Wiąz o wysokości ponad 20 m, o obwodzie pnia ponad 2 m złamał się u nasady pnia, niszcząc bramę wjazdową posesji oraz część gospodarczych zabudowań. Okazało się, iż cały system korzeniowy drzew był porażony infekcją grzybową. Biorąc powyższe pod uwagę podjęto decyzję o usunięciu wiązów i 1 pochylonej lipy i zastąpieniu wyciętych drzew drzewami dostosowanymi do warunków miejskich. Wysada uzupełniająca zostanie przeprowadzona w II kwartale br. W nawiązaniu do drzew rosnących przy ul.Kolejowej oraz pozostałych drzew rosnących na deptaku zostaną posadzone klony kuliste, o ładnie ukształtowanych koronach.

Podobna sytuacja wystąpiła na ul.Studenckiej. Jedna z lip rosnąca w chodniku uległa powaleniu w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę stan zdrowotny drzew oraz planowany remont chodnika w ul. Studenckiej podjęto decyzję o usunięciu drzew. W miejscach wolnych od uzbrojenia podziemnego zostaną posadzone również drzewa o formach dostosowanych do warunków miejskich. Każde nowo posadzone drzewo zostanie wyposażone w ziemny system napowietrzający, ułatwiający drzewom trudną wegetację w warunkach miejskich.

Każdego roku w trosce o drzewa ze środków budżetu gminy jak i Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponoszone są znaczące wydatki na renowację drzewostanu. Renowacja drzewostanu obejmuje zarówno wysadę nowego drzewostanu, jak i specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, wpływające na poprawę statyki drzew oraz przedłużające ich żywotność. Należy pamiętać, iż każde prace ziemne prowadzone nawet w odległości kilkunastu metrów od pnia drzewa mają wpływ na jego wegetację, a przede wszystkim wpływają niekorzystnie na jego system korzeniowy.

Drzewa to najważniejsi producenci tlenu oraz najskuteczniejsze filtry, oczyszczające nasze powietrze, dlatego też w trosce o ich ochronę właściciele drzew /osoby fizyczne/ mogą ubiegać się o sfinansowanie w 100% zabiegów pielęgnacyjnych na drzewach o obwodach powyżej 200 cm, wystarczy tylko wypełnić stosowny wniosek, dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Chrońmy drzewa o randze starodrzewu, nie mniej jednak podczas ich ochrony musimy również brać pod uwagę względy bezpieczeństwa ludzi oraz warunki umożliwiające dalszy rozwój drzew.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.