czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2003
  • wyświetleń: 669

Kupić mieszkanie za "procent"

Reklama

Podczas wtorkowej sesji, 28 października, radni zmienili dotychczasowe zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych, stanowiących własność gminy. Zmienione zostały również zasady udzielania bonifikat od ceny ich sprzedaży. Dyskusja nad tą uchwałą po raz kolejny pokazała podział w Radzie Miejskiej. Za wprowadzonymi od wtorku zmianami był przewodniczący Rady Miejskiej oraz popierający go radni. Zdecydowanie przeciwni byli radni będący "po stronie" burmistrza Jana Bergera, którzy uważali, że bonifikata, przyspieszająca sprzedaż mieszkań komunalnych, nie powinna przekroczyć 70 procent. Nowa, obowiązująca bonifikata wynosi 99 procent.

Najważniejszą zmianą, która została uchwalona większością głosów, to podniesienie bonifikaty do 99 procent. W praktyce oznacza to, że teraz mieszkanie komunalne będzie można wykupić za jeden procent jego realnej wartości przy jednorazowej wpłacie całej należności. Wpłaty należy dokonać nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność. Wykupujący mieszkania przy tak wysokiej bonifikacie będą musieli zrzec się zwrotu kaucji mieszkaniowej. Dlatego też w lepszej sytuacji są ci, którzy nie wpłacali kaucji. Mieszkańcy będą musieli jednak zapłacić za wycenę wykupywanego mieszkania. Przewodniczący Marek Dopierała uważa, że wprowadzenie 99-procentowej bonifikaty spowoduje większą niż dotychczas sprzedaż mieszkań komunalnych. Administracja i utrzymanie gminnych czynszówek powinno przejść w ręce prywatne. Według niego cena gminnych mieszkań jest na tyle wysoka, że nawet przy wcześniejszych, 50-, czy nawet 70-procentowych bonifikatach wykup ich był zbyt niski.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa na str. 13

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.