czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 marca 2009
  • wyświetleń: 959

Smaczny wizerunek województwa

Województwo śląskie jako pierwszy region w kraju wprowadziło 100 produktów na Listę Produktów Tradycyjnych. Nasz region jest liderem potraw i wyrobów tradycyjnych.

Garnuszek górniczy został setnym produktem z województwa śląskiego na Liście Produktów Tradycyjnych. Jest to potrawa zapiekana: wierzchnią warstwę stanowią kawałki pokrojonej fasolki szparagowej i plasterki ogórka kiszonego. Na samym spodzie układa się grube plastry ziemniaka, na nich plastry mięsa, mieszaninę fasolki szparagowej i ogórka kiszonego. Wnioskodawczynią wpisania „Garnuszka górniczego” na listę była Romana Kosek z Tarnowskich Gór.

Województwo śląskie jako pierwszy region w kraju wprowadziło 100 produktów na Listę Produktów Tradycyjnych. Z tej okazji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczystość, na której przypominano idee powstania listy, zasady jej tworzenia oraz zaprezentowano działaniach wspierające wytwórców tradycyjnej żywności.

„Wpisanie wielu potraw z województwa śląskiego to kolejny dowód na tworzący się nowy, tym razem „smaczniejszy” wizerunku regionu. Staramy się upowszechniać wśród mieszkańców regionu możliwości rozwijania produkcji tradycyjnej żywności i wspierać tych producentów, którzy chcą je wytwarzać według starych, tradycyjnych receptur” – powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.

Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez w Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisanych jest ponad 600 produktów mięsnych, mlecznych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, napojów i gotowych potraw z całego kraju. Z tego 100 to potrawy z województwa śląskiego. „Wpisanie setki produktów w ciągu w ciągu trzech lat świadczy o dużej aktywności mieszkańców regionu” – powiedział obecny na spotkaniu wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

Listę z Województwa Śląskiego otwiera „Ciulim lelowski”, który jako pierwszy produkt był wpisany na listę 28 lutego 2006 roku. Jerzy Szydłowski, wójt Lelowa wyjaśniał, w jaki sposób sama potrawa oraz „Święto Ciulimu i Czulentu” przyczynia się do promocji Lelowa i okolicy. W kolejce na wpis czekają kolejne wnioski z regionu.

Na uroczystości obecny był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak oraz Ewa Nowak ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Po części oficjalnej odbyła się prezentacja potraw i produktów tradycyjnych połączona z ich degustacją.Prawo do umieszczania na Liście Produktów Tradycyjnych mają potrawy charakteryzujące się tradycyjną, przynajmniej 25 letnią metodą wytwarzania, i których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.

Wejście na listę Ministerstwa Rolnictwa jest potwierdzeniem wysokiej jakości wyrobu pochodzącego z konkretnego regionu, jak i charakteryzujących się tradycyjną metodą produkcji. Projekt ma także na celu promocję produktów tradycyjnych oraz przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzrostu ich atrakcyjności turystycznej.

Także Samorząd Województwa Śląskiego wspiera producentów wytwarzających według tradycyjnych receptur. Służy temu m.in. Jarmark Produktów Tradycyjnych, podczas którego odbywa się finał wojewódzki konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Prezentuje on mieszkańcom województwa tradycyjne jadło, a jednocześnie uświadamia, jakie są możliwości rozwijania produkcji tradycyjnej żywności.

www.silesia-region.pl/doc/2009/03/23/1237813516.htm target=_blank class=dodaj>Lista Produktów Tradycyjnych z Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.