czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2009
  • wyświetleń: 1574

Powstaje mapa bocianich gniazd

Do połowy maja mieszkańcy Górnego Śląska mogą wysyłać energetykom zdjęcia i opisy bocianich gniazd w swojej okolicy. Zebrane informacje posłużą do stworzenia interaktywnej mapy śląskich bocianów.

Powstaje mapa bocianich gniazd


Konkurs ogłosili właśnie energetycy z firmy dostarczającej prąd na Górnym Śląsku. Od lat wspierają oni bociany, przenosząc ich gniazda na specjalne platformy, aby nie zagrażały sieci energetycznej. Takich platform jest już w regionie ponad 200. W tym roku przybyło kilka kolejnych. W ramach akcji "Gniazdko", wybrane gniazdo w miejscowości Rybna k. Tarnowskich Gór, można stale obserwować w internecie pod adresem www.vattenfall.pl/bocian. Natomiast klikając w tworzącą się mapę wszystkich śląskich gniazd, będzie można zobaczyć nadesłane przez internautów zdjęcia tych ptaków. Na nadsyłających zdjęcia i opisy czekają gadżety i nagrody.

Na Górnym Śląsku bociany nie są tak liczne, jak w innych rejonach Polski: na Podlasiu, Polesiu, Warmii i Mazurach. Jednak prawie w każdej wsi w regionie znajduje się bocianie gniazdo, w którym z reguły gniazduje jedna para bocianów białych. Szacuje się, że w sumie na Górnym Śląsku jest ok. 500 par.

Rejony, gdzie jest najwięcej gniazd to doliny Wisły i Odry. Po kilka doliczono się w miejscowościach Ligota koło Czechowic-Dziedzic i w Woli w gminie Miedźna. Na Górnym Śląsku bociany zakładają gniazda najczęściej na słupach energetycznych, gdzie dzięki zamontowaniu specjalnych platform mogą bezpiecznie wychowywać pisklęta. Natomiast coraz mniej gniazd znajduje się na drzewach i na dachach budynków.

www.cire.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.