Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2009
  • wyświetleń: 3532

Gala konkursu O Palmę Wielkanocną

We wtorek 14 kwietnia odbyła się uroczysta gala, na której rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs „O Palmę Wielkanocną”.

Gala konkursu O Palmę Wielkanocną
fot. gminabestwina.info


Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, nadesłanych zostało 500 prac a podczas finału bestwińska biblioteka „pękała w szwach”. Nic w tym dziwnego, konkurs ten zyskał już tak wielkie grono swoich sympatyków. Oficjalnego otwarcia gali dokonała Teresa Lewczak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie, która odczytała fragment wstępu z wydanego tomika wierszy… „W konkursie „O Palmę Wielkanocną” wszystkie wiersze wnoszą majowe „tchnienie wiosny”, prawdziwą świeżość. Można by je porównać do niewiędnącego wianka z pieśni Zawitał dla nas majowy poranek. Wianek ten wykonany jest z cnót serca, wykwitających w świetle opieki Matki Najświętszej. Świadectwo poetów inspiruje nas tak samo jak przed wiekami - kiedyś tworzyli Bernard z Morlas, Wenancjusz Fortunat, anonimowy autor Bogurodzicy... a dziś również wszyscy, którzy nadesłali utwory. Wiersze będą na pewno życzliwie przyjęte przez naszą Matkę, która choć jest Panią nieba, ziemi, nie gardzi dary naszymi.”

W ocenie prac brali udział: Alina Świeży – Sobel - redaktor „Gościa Niedzielnego”; radna powiatu bielskiego, filolog, teolog, społecznik i popularyzator wartości chrześcijańskich, Juliusz Wątroba – poeta i satyryk, autor kilkudziesięciu książek, autor tekstów pieśni i piosenek, laureat około stu ogólnopolskich konkursów poezji, zdobywca wielu nagród za swoją twórczość literacką, ksiądz Jacek M. Pędziwiatr – wicedyrektor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów”; redaktor „Gościa Niedzielnego” oraz ksiądz Tomasz Mikołajek – katecheta z Parafii w Rybarzowicach.

Jury zdecydowało o następującym podziale nagród:

*** w kategorii I - uczniowie szkół podstawowych:
I miejsce – Agnieszka Katana z Kalnej za wiersz „Maryja”
II miejsce – Marysia Kraus z Namysłowa za wiersz „Patron kierowców”
III miejsce – Marta Jagosz z Kaniowa za wiersz „Jesteś...”
wyróżnienie – Natalia Płoszaj z Ostrowca Świętokrzyskiego za wiersz „Nasz dobry Bóg”

*** w kategorii II – uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich:
I miejsce – Ewa Bućko z Poznania za wiersz „Drogi Boże”
II miejsce – Oktawia Galbierska z Miasteczka Śląskiego za wiersz *** („Wierzę w Boga”)
II miejsce – Hanna Nowicka z Milicza za wiersz „I tak trwają te trzy”
III miejsce – Ignacy Kołaczyński z Warszawy za wiersz „a Ty”

*** w kategorii III - dorośli:
I miejsce – Małgorzata Borzeszkowska z Lęborka za wiersz „Modlitwa majowa”
II miejsce – Lech Lament z Turka za wiersz „Modlitwa brata Alberta”
III miejsce – Katarzyna Bosowska z Wodzisławia Śląskiego za wiersz „Słabość”
wyróżnienie – Andrzej Sikorski z Poznania za wiersz *** („nie stawia na nikim krzyżyka”)

Jak już zostało wspomniane wydany został tomik wyróżnionych wierszy, który przyozdobiony został pracami Eustachego Matejki - artysty malarza. Patronat nad konkursem tradycyjnie obieli: Wójt Gminy Bestwina - Stefan Wodniak oraz Redakcja „Gościa Niedzielnego”. Na zakończenie imprezy na salę wjechał przepiękny tort w kształcie księgi (jak to na bibliotekę przystało), który umilił podniebienia wszystkim przybyłym gościom – tak aby VII edycja Konkursu „O Palme Wielkanocną” pozostawiła po sobie niezwykle słodkie wrażenie.

gminabestwina.info/index.php?option=com_content&task=view&id=962&Itemid=92 target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.