Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2009
  • wyświetleń: 1343

Z wizytą w miejscach pamięci

We wtorek, 21 kwietnia przybyła do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach delegacja w osobach Jerzego Dolinkiewicza, zastępcy Przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, członków tego komitetu Romana Bargła i Barbary Adamczyk, Józefa Kurtyki członka Komitetu ds. Miejsc Pamięci Narodowej oraz Stanisława Twardocha starszego inspektora wojewódzkiego.

Z wizytą w miejscach pamięci
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Celem wizyty był bieżący przegląd i analiza aktualnego stanu miejsc pamięci narodowej, a w szczególności grobów, cmentarzy wojennych oraz innych miejsc pamięci. Gości przyjął burmistrz Marian Błachut. Po spotkaniu delegaci dokonali terenowego przeglądu miejsc upamiętnienia walk i męczeństwa znajdujących się na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.

W pierwszej kolejności udali się pod Pomnik Braterstwa Broni (wzniesiony ku czci żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległych w czasie II wojny światowej), a następnie pod kościół pw. św. Katarzyny, gdzie główny cel wizyty stanowiła tablica upamiętniająca mieszkańców Czechowic-Dziedzic poległych w czasie I wojny światowej.

W dalszej części wizyty, delegacja spotkała się na cmentarzu w Dziedzicach (przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych), przy zbiorowym grobie wojennym, kryjącym bezimienne prochy legionistów, powstańców śląskich i więźniów obozów koncentracyjnych (spoczywają tutaj także harcerze Rzeczypospolitej, zamordowani przez hitlerowców 13 listopada 1939 r.).

Ostatnim punktem programu była wizytacja pomnika ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, upamiętniającego pięciu Polaków powieszonych przez hitlerowców 27 maja 1942 roku.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.