czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 maja 2009
  • wyświetleń: 2041

Konsekrowano kościół w Zabrzegu

Po ponad 200 latach wierni parafii pw. św Józefa w Zabrzegu koło Czechowic Dziedzic doczekali się konsekracji swojej świątyni. Kościół konsekrował 1 maja bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył uroczystej Mszy z św. z udziałem kilkudziesięciu kapłanów związanych z miejscowością poprzez obecną lub dawną pracę duszpasterską, oraz urodzenie.

Ordynariusz bielsko-żywiecki w homilii nawiązując do postaci patrona kościoła, zwrócił uwagę, że św. Józef – wraz z Maryją – był pierwszym powiernikiem tajemnic Boga żywego. „Był wiernym, troskliwym opiekunem i zapewniał niezbędne środki do życia. Jego miłość nie była zaborcza i została całkowicie oddana w służbę misji Jezusa, pomimo że Józef nie rozumiał wszystkiego. Rozumiał jednak, że najważniejsza jest wola Boża i posłuszeństwo Bogu, że uczestniczy w realizacji Bożych planów”– mówił hierarcha

Duchowny podkreślił też, że świątynia powinna być wyrazem wewnętrznej więzi człowieka z Chrystusem. „Ta więź nakazuje często budować kościoły widome, gdyż bardziej niż gdziekolwiek indziej można w nich doświadczyć tego największego dobra, jakim jest jedność z Jezusem, naszym Panem” – dodawał.

Z parafii św. Józefa w Zabrzegu pochodzi 20 kapłanów i 5 sióstr zakonnych. Wśród szczególne zasłużonych byli m.in. ks. prałat Józef Londzin (1862 - 1929). społecznik bojownik o polskość Śląska Cieszyńskiego i ks. dr. Ludwik Wrzoł (1881 - 1940) rektor seminarium duchownego w Widnawie, męczennik obozu koncentracyjnego w Gusen.

Podczas dzisiejszej Mszy wierni modli się m.in. o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego ks. Rudolfa Kumorka, pracującego jako wikariusz w tutejszej parafii na początku XX wieku.

diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.