czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 maja 2009
  • wyświetleń: 1391

I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

W czwartek 7 maja odbyła się I sesja nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej. Przewodniczącym Rady Młodych został wybrany Rafał Walusiak.

- Otwieram I sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic w kadencji 2009-2011 - zabrzmiał na sali obrad w gmachu Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście głos Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kwaśnego, 7 maja br. kilka minut po godzinie 15. Otworzył on - zgodnie z przyjętym zwyczajem - pierwsze spotkanie Rady Młodych w kadencji, które miało na celu zainicjowanie działalności tego tak szczególnego ciała przedstawicielskiego ludzi młodych z terenu naszego miasta i gminy, oraz wybór Przewodniczącego Rady i jego zastępców.

Większością głosów dziesięciu przeciwko czterem obecnych na sesji członków Młodzieżowej Rady Miejskiej Przewodniczącym wybrano Rafała Walusiaka (przedstawiciel Rzymsko-Katolickiej Parafii NMP Wspomożenia Wiernych), a jego zastępcami Mateusza Pisarka (Rzymsko-Katolicka Parafia Św. Józefa w Zabrzegu) i Annę Pinas (Uczniowski Klub Sportowy "DYCHA").

- Wszystko to, co robimy, wszelkie nasze efekty naszych wspólnych działań, jako "dorosłe" władze miasta i gminy, kierujemy przede wszystkim właśnie do młodych pokoleń, do naszych następców, Was, którzy tutaj w przyszłości, po nas będziecie zasiadali. Mamy nadzieję, że jako Młodzieżowa Rada Miejska będziecie się w swoim funkcjonowaniu integrowali z nami, a nawet - mam nadzieję - nami inspirowali. Ja osobiście deklaruję pełną gotowość do współpracy. A pamiętajcie, że każdy pomysł jest dobry i Wasze inicjatywy, inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic, będą dla nas szczególnie cenne. Życzę Wam dobrej i owocnej współpracy - te oto słowa skierował do reprezentantów czechowickiej młodzieży Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Przewodniczący Rady Miejskiej dodał: - Ja również życzę Wam powodzenia. Myślę, że pomysłów Wam nie zabraknie. Liczę na owocną współpracę z Radą Miejską, której - jako rada młodzieżowa - zgodnie ze statutem podlegacie.

Radny i Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Stanisław Kopeć zachęcał nowo wybranych deputowanych Młodzieżowej Rady Miejskiej do współpracy: - Było już aż pięć kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej i trzeba przyznać, że różnie to wyglądało. Ja osobiście mam nadzieję, że w tej kadencji, dziś, za miesiąc jak i za rok, wszyscy nieprzerwanie będziecie mieli ochotę i czas na to, aby działać w Radzie dla dobra młodych ludzi naszej gminy, współpracując z Radą Miejską i Komisją Oświaty, Kultury i Sportu.

* * *

SKŁAD MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ 2009-2011:

* Jarosław Baranowski
* Karolina Buczek
* Rafał Cebula
* Jakub Cieślik
* Dominik Drozdek
* Paweł Durkalec
* Daniel Dziech
* Tomasz Harazin
* Mateusz Nadolski
* Michał Niemczyk
* Łukasz Nowak
* Anna Pinas
* Mateusz Pisarek
* Grzegorz Sroczyński
* Rafał Walusiak
* Jakub Weisman

* * *

Zgodnie ze statutem Młodzieżowej Rady Miejskiej z dnia 26 czerwca 2006 r. (zmienionym uchwałą z dnia 8 lutego 2007 r.) Rada Młodych jest reprezentacją młodzieży w wieku od 13 do 25 lat mieszkającej na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. Siedzibą Rady Młodych jest Miejski Dom Kultury, jej kadencja trwa dwa lata.

Podstawowymi celami Rady Młodych są kształtowanie postaw obywatelskich młodego pokolenia, włączenie młodzieży do współpracy z organami samorządowymi, konsolidacja działań środowisk młodzieżowych, zapewnienie uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i standard ich życia, kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień, przedstawianie potrzeb i reprezentowanie młodzieży wobec władz samorządowych oraz instytucji.

Do zadań Rady Młodych należy inicjowanie działań dotyczących życia młodych ludzi w Gminie, opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej w sprawach dotyczących młodzieży, proponowanie sposobu wydatkowania środków przyznanych do dyspozycji Rady Młodych przez Radę Miejską oraz nawiązywanie współpracy z samorządowymi organizacjami młodzieżowymi innych miast i gmin z kraju i zagranicy.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.