czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 maja 2009
  • wyświetleń: 2851

Niepokój wśród górników Silesii

Związkowcy czechowickiej kopalni Silesia są zaniepokojeni docierającymi do nich informacjami, że koncern energetyczny Enea odstąpi od zakupu zakładu.

- Na razie nie mamy żadnego oficjalnego komunikatu na ten temat, ale pojawiające się informacje faktycznie są niepokojące - mówi Dariusz Dudek, przewodniczący zwią-zku zawodowego Solidarność w Silesii. Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej, nie komentuje tych informacji.

Silesia została wystawiona na sprzedaż po raz drugi. Pierwszy przetarg, w którym uczestniczył szkocki koncern Gibson Group, został unieważniony w ubiegłym roku. W połowie lutego Kompania Węglowa ogłosiła zaproszenie do składania ofert na Silesię. Zainteresowanych zakupem było kilka podmiotów. Na placu boju zostały dwa - szwajcarska firma Mincomes SA i polska spółka akcyjna Enea. Do dalszych rozmów zaproszono Eneę, która w swojej strategii rozwoju zakładała stworzenie tzw. łańcucha wartości, czyli od pozyskania paliwa po sprzedaż energii klientom.

Załoga Silesii była zadowolona z faktu, że Enea jest zainteresowana kupnem kopalni. Koncern energetyczny przystąpił więc do tzw. due diligence, czyli szczegółowego badania stanu kopalni. Tymczasem w mediach pojawiły się informacje, że mniejszościowy akcjonariusz Enei, szwedzka grupa Vattenfall, sprzeciwia się tej transakcji.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.