czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2009
  • wyświetleń: 4212

U burmistrza w sprawie Silesii

W trakcie spotkania wyborczego kandydata na posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Markowskiego (byłego senatora i ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i górnictwo) z mieszkańcami Czechowic–Dziedzic, jakie miało miejsce 20 maja br. zgłosił on nowy pomysł na ratowanie przed likwidacją kopalni Silesia.

Reklama

U burmistrza w sprawie Silesii
fot. danielek2002 / klub czecho.pl


Zaproponował, aby to samorząd terytorialny przejął kopalnię poprzez utworzenie podobnego zakładu, jak PIM czy też PKM. Zadeklarował także pomoc w zdobyciu środków finansowych na realizację tego projektu. W ślad za tym pomysłem związkowcy z kopalni poprosili o spotkanie z burmistrzem Marianem Błachutem, aby zapoznać go z tym pomysłem.

30 maja o 9.00 odbyło się spotkanie, gdzie w roli gospodarza wystąpił burmistrz Marian Błachut, a jego gośćmi byli: Jerzy Markowski, Kazimierz Grajcarek – przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność oraz związkowcy i kadra inżynieryj no – techniczna kopalni Silesia.

Uzasadniając swoją propozycję Jerzy Markowski powiedział, że jest to najlepszy sposób z etycznego punktu widzenia, ponieważ to samorząd gminny staje się właścicielem a nie żadna osoba prywatna, czy też jakaś firma o podejrzanej reputacji. Drugim, niezmiernie ważnym, argumentem jest ustawowa możliwość przejęcia majątku skarbu państwa bez konieczności odprowadzania dywidendy do skarbu państwa z tytułu przejęcia tego majątku. O ile przejęcie kopalni przez samorząd nie miało miejsca (za granicą były takie przypadki), o tyle samorządy w Polsce stawały się właścicielami równie dużych przedsiębiorstw, jak np. elektrownie czy elektrociepłownie. Jest to więc szansa, którą należy spróbować wykorzystać.

Burmistrz Marian Błachut przychylnie przyjął tą propozycję, padło wiele pytań, na które odpowiedzi udzielali inżynierowie, umówiono się na kolejne spotkanie – 8 czerwca w kopalni, a 17 czerwca w Urzędzie Miasta, na którym przedstawione zostaną prawne uwarunkowania kontynuacji tego śmiałego planu.

danielek2002 / klub czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.