czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 lipca 2009
  • wyświetleń: 8607

Cukrownia w Chybiu likwidowana

Spółka Südzucker Polska zamyka Cukrownię w Chybiu, której początki sięgają końca XIX wieku. Pracę straciło 80 osób. Demontowane są urządzenia, trwają prace rozbiórkowe.

Cukrownia w Chybiu likwidowana
fot. UG Chybie


Największy zakład w promieniu kilkunastu kilometrów, który tak wpisał się w krajobraz "Żabiego Kraju", że ukuto nawet powiedzenie, iż Chybie leży przy Cukrowni, będzie zlikwidowany do października.

- To smutne. Dla Chybia Cukrownia to kawał historii. W latach 60. i 70. praktycznie każdy mieszkaniec gminy stawiał w niej pierwsze kroki zawodowe. Ja także tam pracowałem przez jakiś czas - wspomina Franciszek Dzida, znany filmowiec-amator z Chybia, który o pracownikach zakładu i jego działalności nakręcił kilka filmów. Dodaje, że działalność Cukrowni miała także swoje złe strony, bo ludzie skazani byli na uciążliwości związane z hałasem czy śmierdzącymi osadnikami, w których rozkładały się materiały organiczne.

Adam Sebzda, członek Zarządu Spółki Südzucker, informuje lakonicznie, że "likwidacja zakładu podyktowana jest koniecznością koncentracji produkcji cukru w zakładach posiadających najlepszą bazę surowcową w celu obniżenia kosztów". A decyzja została podjęta w reakcji na unijną reformę rynku cukru, by sprostać trudnym warunkom konkurencji w branży.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.