czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 czerwca 2009
  • wyświetleń: 1655

Ostrożnie ze zniszczoną żywnością

Wszystkim mieszkańcom naszej gminy, w szczególności tym z terenów bezpośrednio dotkniętych zalaniem wskutek ostatnich, wyjątkowo obfitych opadów deszczu przypominamy, że należy zachować szczególną ostrożność przy doborze produktów żywnościowych do spożycia. Na terenach podtopionych ryzyko przypadkowego sięgnięcia po zepsutą żywność jest szczególnie duże!

Reklama

Ostrożnie ze zniszczoną żywnością


Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią narażone są na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie. Dlatego też należy je dokładnie sprawdzać przed spożyciem, żywność zepsuta bowiem, zanieczyszczona i spleśniała jest szczególnie szkodliwa i groźna dla zdrowia. Jej spożywanie prowadzi do choroby, a nawet śmierci.

Dlatego też nie jedz, a zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:
- zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane - nawet, jeśli nie wykazują oznak zepsucia
- mają zmieniony zapach, barwę, smak lub konsystencję
- mają widoczną pleśń tudzież zapach spleśniały lub stęchły
- są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach
- są w opakowaniach pozbawionych etykiet, w związku z czym mogą zostać mylnie uznane za żywność (np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne itp.)
- znajdowały się bez szczelnych opakowań w miejscach brudnych (w chlewach, oborach, kurnikach itp.)
- znajdują się w puszkach o wydętych wieczkach

W każdy przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha lub podobnych objawów zatrucia pokarmowego - należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza. Im szybsza pomoc lekarska, tym szybszy powrót do zdrowia, a czasem jest to warunek uratowania życia.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.