Wiadomości

  • 13 lipca 2009
  • wyświetleń: 1264

Powstanie polska mapa powodzi

Szczegółowa mapa powodzi w Polsce powstanie w ciągu kilku lat. Będzie to swoista instrukcja obsługi żywiołu. Pokaże tereny zalewowe, ale także ewentualne głębokości i prędkości przepływu wody.

Dzięki niej mieszkańcy będą wiedzieć czego się spodziewać. Dowiedzą się, czy po trzech dniach intensywnych opadów już zdecydować się na ewakuację wsi, czy wystarczy obłożenie wałów przeciwpowodziowych piaskiem. Dzienny opad na poziomie 20 litrów na metr kwadratowy może powodować zagrożenie podtopieniem, czy to tylko anomalia bez znaczenia dla danego terenu? Czy ryzyko związane z powodzią dla budowanego domu nad rzeką jest duże, czy wręcz przeciwnie, bo ostatnio wystąpiła z brzegów kilkaset lat temu?

- Taka mapa obnaży do szpiku kości nasze nieprzygotowanie do obrony przed żywiołem. Zobaczymy jak na dłoni brak polderów w miejscach, gdzie być powinny oraz to, że wiele z tych które mimo wszystko są, zostały zabudowane nie tylko przez budownictwo indywidualne ale także duże zakłady przemysłowe - mówi Marianna Sasim, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.