czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 lipca 2009
  • wyświetleń: 921

Finał Projektu: Warto być za

Artykuł sponsorowany:

DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE - zwrot, który wzbudza wiele emocji...

Obraz jaki roztacza się przed oczami jest wyrazisty i wstrząsający. A w tle? Pochylona pod ciężarem życia Osoba- najczęściej jest to kobieta - matka niepełnosprawnego dziecka, która poświęca mu wszystko- dając więcej niż może, poświęcając siebie i swoje życie.

Dla tych osób stworzyliśmy projekt, który dziś możemy już podsumować. Dzięki podjętym działaniom kobiety biorące w nim udział wyszły z cienia, zostały zauważone, ale też same poczuły swoją tożsamość.

Najlepszym podsumowaniem całości niech będą wypowiedzi mam z ankiet na temat: "co dał Ci udział w zajęciach":

1. Warsztaty - relaks w miłym towarzystwie, świetna zabawa połączona z praktycznymi umiejętnościami ,motywacja, wiara w swoje możliwości - wszystko w atmosferze luzu, dowcipu. Uatrakcyjnieniem tej formy zajęć były kolejno wizyty kosmetyczki, wizażystki masażystki, aktora Pantomimy oraz instruktora tańca.

2. Grupa wsparcia - siła pozytywnego współoddziaływania na siebie osób o podobnym problemie, znaczny wzrost poczucia własnej wartości, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, umiejętność wyciszenia, dialogu z drugim człowiekiem.

3. Indywidualne konsultacje z psychologiem - pomoc w pokonaniu indywidualnych problemów, wskazówki na przyszłość.

Ogromną atrakcją (jedną z wielu jakie przewidzieliśmy dla mam) był przelot samolotem nad miastem Bielsko-Biała. Nawet jeśli niektóre z kobiet odczuwały pewien lęk przed lataniem, to skrupulatnie go na ten czas ukryły. Z pewnością była to dla nich niesamowita przygoda.
Cieszymy się, że w podsumowaniu swojego udziału, kobiety niewiele różnią się w opiniach:

Był to dla nich okres zabawy ,przygody ,ucieczki przed codziennością - ale też impuls do zapoczątkowania czegoś nowego w swym życiu. Każda z nich wyraziła też chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach w przyszłości. A to dla nas oznacza, że projekt w 100 % spełnił swoje zadanie.

Realizacja projektu możliwa była dzięki finansowemu wsparciu inicjatywy WARTO BYĆ ZA prowadzonej przez Kompanię Piwowarską S.A.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: www.zameczek.org.pl (zakładka projekt).

----------------------

Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny
dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących
ul. Zawadzkiego 128
43-229 Rudołtowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.