czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2009
  • wyświetleń: 733

Programu Rozwoju Bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach jest na liście finalistów Programu Rozwoju Bibliotek realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Do konkursu przystąpiły 2884 placówki biblioteczne, w tym 959 bibliotek gminnych i 1925 filii. Biblioteka czechowicka, dzięki uzyskaniu pozytywnej oceny merytorycznej, otrzyma ważne wsparcie merytoryczne, organizacyjne i technologiczne.

Program Rozwoju Bibliotek jest skierowany do bibliotek publicznych we wszystkich gminach wiejskich i wszystkich gminach wiejsko-miejskich oraz w tych gminach miejskich, które mają nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Program będzie realizowany w latach 2009–2013. Zgodnie z procedurą konkursową Programu, obowiązkiem Biblioteki składającej wniosek, było zawarcie partnerstwa z trzema bibliotekami ościennymi, z którymi będzie aktywnie współpracować.

Czechowicka książnica zaproszenie do podjęcia wspólnych działań wystosowała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z s. w Grzawie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach. Ocena merytoryczna wniosków obejmowała:
- sukcesy w działaniu biblioteki np. nowe formy aktywności, wykorzystanie nowoczesnych technologii, współpraca z innymi instytucjami,
- przykłady działalności pozainwestycyjnej gminy związane z kulturą, oświatą lub polityką społeczną,
- zasoby własne gminy udostępniane bibliotekom np. włączenie biblioteki
w strategię rozwoju gminy.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego została utworzona przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, będącą partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates. Obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Rozwoju Bibliotek wspierają m.in.: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Gmin Wiejskich, marszałkowie i wojewodowie, Grupa onet.pl.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.