Wiadomości

  • 24 lipca 2009
  • wyświetleń: 1880

O problemie bezpieczeństwa w mieście

Dnia 17 lipca w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie Burmistrza Mariana Błachuta z Komendantem Komisariatu Policji mł. insp. mgr Bogdanem Ogrockim oraz Komendantem Straży Miejskiej inż. Mirosławem Janko, na którym omówiono problem bezpieczeństwa w naszym mieście, szczególnie aktualny w okresie wakacyjnym.

Od 1 czerwca na ulicach naszego miasta można spotkać wspólne, tzw. łączone patrole funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji. Odbywają się one w ruchu ciągłym dwunastogodzinnym. Jest to możliwe, ponieważ system pracy czechowickich strażników miejskich został w ostatnim czasie – w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – zmieniony na ciągły. Dodatkowo, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa, zwiększona została obsada kadrowa Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach o dodatkowych 8 etatów. Ta niewątpliwie korzystna dla mieszkańców zmiana pozwoli dopilnować strażnikom miejskim porządku na naszych ulicach przez okrągłe 24 godziny na dobę, przez pełne siedem dni w tygodniu.

- Niewątpliwie łączone patrole i wszystkie te działania usprawnią działalność organów porządkowych i przysłużą się zwiększonej ochronie porządku publicznego. Straż Miejska przez to ma więcej obowiązków, ale i znaczne szersze kompetencje – i tak jednak wciąż mniejsze aniżeli te uprawnienia, które mają nadane funkcjonariusze Policji - komentuje Komendant Straży Miejskiej inż. Mirosław Janko.

Efekty już są widoczne – w ostatnich dwóch miesiącach, jak wskazują statystyki, w wyniku wzmożonych patroli zwiększyło się wykrywanie i karanie przestępczości, która w związku z tym systematycznie i stale spada. W okresie od 1 czerwca - 21 lipca br. Policja odbyła wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej 30 służb patrolowych w 8 i 12 godzinnych patrolach. Interweniowano w sumie 88 razy, legitymując przy tym 137 osób i nakładając 8 mandatów karnych kredytowanych. Zastosowano też formy pouczenia w stosunku do 34 osób, przeprowadzono kontrolę 7 pojazdów i 11 kontroli bagażu, doprowadzono 12 osób do Izby Wytrzeźwień, zatrzymano 1 osobę poszukiwaną i 6 sprawców przestępstw kryminalnych.

W okresie wakacyjno–urlopowym, a w szczególności podczas weekendów będą miały miejsce wzmożone kontrole osób, mające na celu sprawdzenie trzeźwości. Niestety bowiem, szczególnie w sobotnie i niedzielne poranki, uwidacznia się w naszym mieście działalność wandali. Tam, gdzie jest alkohol i młodzież, tam istnieje niemal gwarancja, że ucierpi na tym mienie publiczne. W naszej gminie wandale w szczególności upodobali sobie przystanki autobusowe, znaki drogowe, kosze na śmieci oraz obiekty i boiska przyszkolne.

- Zmorą mieszkańców Czechowic-Dziedzic są pędzący przez miasto nieodpowiedzialni kierowcy, którzy urządzają sobie wieczorne rajdy, oraz osoby nietrzeźwe. Będziemy z tym bezwzględnie walczyć, a sprawców surowo i z równą bezwzględnością karać - zapowiada Komendant Straży Miejskiej inż. Mirosław Janko.

Strażnicy miejscy i policjanci na bieżąco wymieniają się informacjami o zagrożeniach występujących na terenie miasta w zakresie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz spokoju i porządku publicznego. Podejmują również w coraz szerszym stopniu – jak zostało wspomniane - wspólne działania z zakresu prewencji kryminalnej, planując i koordynując rozmieszczenie swoich służb w zależności od potrzeb lokalnych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa publicznego i wyeliminowania wandalizmu oraz innych rodzajów przestępstw potężnym narzędziem w walce z wszelkimi patologiami jest monitoring wizyjny miasta, z którego celem ujęcia przestępców czy sprawców wykroczeń korzysta Policja.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.