Wiadomości

  • 27 lipca 2009
  • wyświetleń: 1395

Zaduma pod Partyzanckim Krzyżem

Przed 16 laty z inicjatywy żołnierzy Armii Krajowej Władysława Niemczyka i Franciszka Bociana, przy wielkim zaangażowaniu Pani Walerii Owczarz i Komisji Oświaty i Kultury ówczesnej Rady Gminy postawiono w Janowickim lesie na „Pięciu alejach” Krzyż Partyzancki.

Zaduma pod Partyzanckim Krzyżem
fot. gminabestwina.info


Od tego czasu, co roku, odbywają się tam patriotyczne uroczystości. Krzyż przypomina nam o wydarzeniach, które miały miejsce 19 lipca 1946 roku. W tym dniu 30-osobowy oddział partyzantów z Narodowych Sił Zbrojnych stoczył walkę z kilkakrotnie liczniejszymi siłami UB i KBW.

W 63 rocznicę tych wydarzeń, 19 lipca 2009 r. w myśl słów, które zanotowała już historia „Spotykamy się tu każdego roku, by tamto bohaterstwo i ofiarę odwzajemnić naszą wdzięczną pamięcią i modlitwą” członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej spotkali się pod Partyzanckim Krzyżem. W tym roku uroczystości miały nieco skromniejszy charakter z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak nie zabrakło takich akcentów jak złożenie wiązanek kwiatów, zapalenia zniczy, modlitwy, okolicznościowych przemówień oraz odśpiewania patriotycznych pieśni.

http://gminabestwina.info/index.php?option=com_content&task=view&id=1111&Itemid=92 target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.