czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 września 2009
  • wyświetleń: 4807

Poznali naszą gminę podczas rajdu

Tradycyjnie w trzecią sobotę września (tym razem 19 września) odbyła się w tym roku już siódma edycja Rajdu "Poznajemy naszą gminę".

Reklama

Corocznie rajd - organizowany przez Stowarzyszenie Obywatelskie Forum Samorządowe i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach - skupia dzieci i młodzież wykazujące się największą wiedzą i umiejętnościami z zakresu wiadomości o naszej gminie. Zarazem, jest ten rajd swoistym sprawdzianem wiedzy i umiejętności uczestników z zakresu edukacji regionalnej. W sprawdzianie tym biorą udział - na co wskazują wyniki - tylko najlepsi.

Zaproszenie do udziału w rajdzie otrzymała każda szkoła podstawowa i gimnazjalna z terenu gminy, mogły także wziąć w nim udział grupy pozaszkolne (kategoria otwarta). I tak, udziału w rywalizacji i wspólnej zabawie nie obawiały się w tym roku wszystkie szkoły z Bronowa i Ligoty (SP w Bronowie, SP nr 2 w Ligocie, SP nr 3 w Ligocie i Zespół Szkół im. ks. prof. J. Tischnera w Ligocie) oraz SP nr 4, SP nr 7 i Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Czechowic-Dziedzic w kategorii szkół podstawowych. W kategorii gimnazjów natomiast odwagi, aby stawić czoła wyzwaniu nie brakło uczniom i nauczycielom z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 z Czechowic-Dziedzic oraz z Zespołu Szkół w Ligocie. Jedyną drużyną w kategorii otwartej była ekipa tegorocznych absolwentów Gimnazjum nr 2. W sumie rajd zgromadził ponad dwustu zawodników i zawodniczek.

Uczestnicy otrzymali na punktach startowych (przy zaporze w Zabrzegu oraz przy pętli autobusowej w Bronowie) zestaw składający się z map i testu, a ich zadaniem było przejście wyznaczonych tras rajdowych wiodących przez najciekawsze tereny gminy, odnalezienie i zidentyfikowanie w terenie właściwych trzech punktów orientacyjnych oraz dodatkowo trzech punktów na terenie MOSiR-u, wyznaczenie azymutu w określonym punkcie oraz prawidłowe rozwiązanie 30 pytań testowych z zakresu geograficznej, topograficznej, historycznej, literackiej i ogólnej wiedzy o gminie i regionie.

Dodatkowo, każda drużyna oceniana była za jednolity strój uczestników oraz przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa, m. in. posiadanie właściwie wyposażonej apteczki. Bo rajd ten to nie tylko okazja do poszerzenia i sprawdzenia swojej wiedzy o gminie i regionie, to także możliwość sprawdzenia się w terenie. Uczestnicy, pod okiem nauczycieli i organizatorów, dbali więc o przestrzeganie zasad prawidłowego poruszania się po drogach i właściwego zachowania się na terenach leśnych. A na mecie sprawdzona została ich wiedza z zakresu właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa własnego i innych oraz niesienia pierwszej pomocy.

Sprawdzane w tym roku były również umiejętności wokalne i taneczne uczestników, bo dodatkowy test-niespodzianka obejmował również... zadanie odtańczenia "Jeziora łabędziego". Szczególnie to ostatnie zadanie spowodowało, że dobry humor i uśmiech nie opuszczały uczestników, opiekunów i organizatorów aż do końca. I nie tylko ich zresztą, atmosfera dobrej zabawy udzieliła się także Przewodniczącemu Rady Miejskiej Markowi Kwaśnemu, który uświetnił rajd swoim przybyciem. On też, w towarzystwie Wiceprezesa OFS Grzegorza Lubeckiego i kierownika basenu MOSiR Stanisława Zagóla, wręczył pamiątkowe puchary zwycięzcom rajdu. Ci zaś, wraz z resztą zawodników, opiekunami i sympatykami OFS, zmęczeni kilkugodzinną wędrówką (na szczęście pogoda dopisała) lecz uśmiechnięci, mogli raczyć się do woli wspaniałą grochówką. Każdy uczestnik dostał ponadto pamiątkowy znaczek rajdowy, a Ci, którzy stanęli na podium - oprócz pucharów - okolicznościowe dyplomy i zestaw sprzętu sportowego. Do zobaczenia za rok!

Wyniki VII Rajdu "POZNAJEMY NASZĄ GMINĘ"

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA:
1. Szkoła Podstawowa nr 7 (opiekun: Anna Pilśniak) - 66 pkt / 70 pkt
2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie (opiekun: Renata Kopeć) - 62 pkt
3. Zespół Szkół w Ligocie - Szkoła Podstawowa (opiekun: Grażyna Czopnik-Niesytko) - 60 pkt

----------

4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ligocie (opiekun: Wioletta Borkowska) - 59 pkt
5. Zespół Szkół w Ligocie - Szkoła Podstawowa (opiekun: Marek Polok) - 55 pkt
6. Zespół Szkół Specjalnych nr 4 - Szkoła Podstawowa (opiekun: Barbara Sobczak) - 52 pkt
7. Szkoła Podstawowa nr 4 (opiekunowie: Sonia Łęczek, Lidia Kumorek) - 51 pkt
8. Szkoła Podstawowa w Bronowie (opiekun: Danuta Habrzyk) - 50 pkt

KATEGORIA GIMNAZJUM:
1. Gimnazjum Publiczne nr 2 (opiekun: Monika Ryrych) - 66 pkt (64 pkt + 2 pkt w dogrywce)
2. Zespół Szkół w Ligocie - Gimnazjum (opiekun: Edyta Kominek) - 65 pkt (64 pkt + 1 pkt w dogrywce)
3. Zespół Szkół w Ligocie - Gimnazjum (opiekunowie: Teresa Bryniak-Mazur, Janina Dziech) - 64 pkt (64 pkt + 0 pkt w dogrywce)

----------

4. Gimnazjum Publiczne nr 2 (opiekun: Katarzyna Sikora) - 57 pkt
5. Gimnazjum Publiczne nr 1 (opiekun: Magdalena Kozłowska) - 56 pkt
5. Gimnazjum Publiczne nr 1 (opiekun: Arkadiusz Kozłowski) - 56 pkt
7. Zespół Szkół w Ligocie - Gimnazjum (opiekun: Justyna Borowska) - 53 pkt
8. Gimnazjum Publiczne nr 2 (opiekun: Jadwiga Distel) - 46 pkt
8. Gimnazjum Publiczne nr 2 (opiekun: Mariola Paluszek) - 46 pkt

KATEGORIA OTWARTA:
1. Absolwenci Klasy 1-3a Gimnazjum nr 2 2006/2009 (opiekun: Ewa Skiba) - 66 pkt

Źródło: www.ofs.org.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.