czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2009
  • wyświetleń: 4080

Nowoczesny Solaris w Czechowicach

Gmina zakupiła kolejny nowoczesny pojazd komunikacji miejskiej spełniający światowe standardy ekologii, komfortu i bezpieczeństwa. W czechowickiej zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej pojawił się Solaris Urbino 10.

Reklama

W piątek, 2 października na terenie zajezdni PKM Czechowice-Dziedzice Burmistrz Marian Błachut symbolicznie przekazał kluczyki do nowego autobusu dyrektorowi PKM.

- Autobus wyruszy w trasę już w ten weekend. Przez sobotę i niedzielę, służąc mieszkańcom naszej gminy, będzie obsługiwał linię nr 1 a w późniejszym czasie mniej obciążone trasy – obiecał dyrektor PKM-u Jan Matl.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Czechowice-Dziedzice wzbogaciło się o kolejny niskopodłogowy autobus marki Solaris. To dwuosiowy autobus, mogący przewieźć jednorazowo 71 osób, ma 21 miejsc siedzących, 50 stojących w tym 1 stanowisko dla osoby niepełnosprawnej. Autobus wyposażony jest m. in. w nowoczesny silnik Cummins typu ISBe o mocy maksymalnej 178,1 kW (242 KM), spełniający wymagania normy emisji spalin Euro V oraz automatyczną, czterobiegową skrzynię biegów z zintegrowanym retarderem. Wszystko jest tak dobrane, by zapewnić pojazdowi optymalną dynamikę, pasażerom komfortową jazdę a przewoźnikom niskie zużycie paliwa. Autobus kosztował 675,9 tys. zł i jest to pierwszy z autobusów zakupionych w ramach marcowego przetargu wygranego przez firmę Solaris Bus & Coach S.A. Kolejne planowane autobusy zapełnią czechowicki tabor bazy PKM w II kwartałach 2010 i 2011 roku.

- Cieszę się, że Gmina mogła zakupić kolejny niskopodłogowy autobus dla czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Sukcesywne unowocześnianie taboru zapewni naszym mieszkańcom większe bezpieczeństwo i lepszy komfort jazdy. Solaris Urbino 10 to pierwszy autobus spełniający najwyższe normy środowiskowe emisji spalin Euro V – powiedział Burmistrz Marian Błachut.

Bezsprzeczne zalety Solarisa Urbino 10 to przestronność przestrzeni pasażerskiej, jasność i cichość wnętrza pojazdu, całkowicie pozbawione stopni przejście oraz system wentylacji dający optymalną cyrkulację powietrza. Solaris trzeciej generacji może pochwalić się tablicami diodowymi oraz urządzeniem zapowiedzi głosowej. Nowoczesne autobusy zakupione przez gminę w ubiegłym i bieżącym roku, przyzwyczaiły mieszkańców miasta do europejskiego komfortu w środkach komunikacji publicznej.

- Dla podniesienia bezpieczeństwa podróżujących w autobusie zamontowano system monitoringu przestrzeni pasażerskiej, który będzie rejestrować obraz z wnętrza autobusu, jak również to, co się dzieje na drodze – zapowiada dyr. J. Matl.

W Solarisach Urbino pasażerowie mogą zawsze spodziewać się wygodnego wejścia do autobusu, dzięki funkcji tzw. przyklęku. Funkcja ta ułatwi podróżującym wchodzenie i wychodzenie z pojazdu. Autobusy oferują również całkowicie niską podłogę, rampę dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych, zaokrąglone krawędzie i uchwyty oraz przyjazne dla oka wnętrze.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej dla poprawy bezpieczeństwa podróżujących pasażerów, we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej zamieściło naklejki z numerami alarmowymi, pozwalające na szybką interwencję pasażerów będących świadkami aktu wandalizmu bądź napaści.

* * *

Baza PKM-u od 6 lat mieści się przy ul. Drzymały 16 w Czechowicach – Dziedzicach. Obsługuje dziesięć linii autobusowych. W chwili obecnej tabor PKM liczy 18 pojazdów komunikacji miejskiej. Pierwszy nowoczesny Solaris został zakupiony w 1999 roku. Aktualnie w bazie znajduje się 9 takich autobusów.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.