czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2009
  • wyświetleń: 820

V Zjazd Towarzystw Regionalnych

W sobotę, 10 października w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych, organizowany pod patronatem Starosty Bielskiego. Do naszego miasta zjechali przedstawiciele towarzystw regionalnych z całego powiatu bielskiego.

Reklama

- Dla człowieka jest wiele miejsc na świecie, ale jest tylko jedno gniazdo. To miejsce, z którego się wywodzi i do którego zawsze, choćby myślami, wraca. To jego mała ojczyzna - mówił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut podczas inauguracji zjazdu.

- Pielęgnowanie idei małej ojczyzny zasługuje na najwyższe uznanie - dodał wicestarosta powiatu bielskiego Mirosław Szemla. - Wszystkie towarzystwa regionalne, swoją działalnością zapisują się złotymi zgłoskami na kartach historii powiatu bielskiego.

Po tych słowach burmistrz i wicestarosta powiatu bielskiego dokonali otwarcia imprezy:
- V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych w Czechowicach-Dziedzicach uważamy za otwarty!

Tegoroczny zjazd uświetnił występ czechowickiego Chóru Moniuszko, po którym dr Agnieszka Przybyła-Dumin wygłosiła zebranym okolicznościowy referat na temat "Mała ojczyzna w środowisku przemysłowym i jej rola w zjednoczonej Europie na przykładzie Czechowic-Dziedzic".

- Kultura masowa nie oferuje właściwego ukształtowania człowieka, jego osobowości - nie oferuje takich wartości, jakie oferuje kultura regionalna. Masowość takie wartości drastycznie spłyca, spłaszcza i unifikuje, doprowadzając do jednorodności kulturowej. A to właśnie chęć zachowania różnorodności kulturowej - w obliczu zagrażającej globalizacji - zaświadcza o potrzebie zachowania i pielęgnowania kultury tradycyjnej, miejscowej. Bowiem to ona właśnie, kultura ludowa, przechowuje to, co w człowieku i jego kulturze jest najcenniejsze, to, co buduje, kształtuje i tworzy jego świadomość i tożsamość, czyli dziedzictwo kulturowe, w postaci tradycji, języka, zwyczajów. Ono nas integruje, spaja, a zarazem wyróżnia. To różnorodność bowiem tak naprawdę wyróżnia człowieka - mówiła. - Już najstarsze elementy kultury, narzędzia, były zróżnicowane regionalnie. Stąd też właśnie na przykładzie takich znalezisk możemy poznawać przeszłe kultury - przekonywała. - Ale kultura folkowa to nie tylko historia. Folkowość jest elementem, częścią każdego z nas. Częścią, którą należy dostrzec, docenić, szanować i pielęgnować.

Pierwszą część uroczystości zakończyła prezentacja multimedialna "Czechowice-Dziedzice - perła Cieszyńskiej Ziemi".

W drugiej części zespoły artystyczne Miejskiego Domu Kultury przedstawiły swój program artystyczny, po czym zgromadzeni udali się do galerii, aby zapoznać się z dorobkiem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, co wiązało się z obchodzonym niedawno 50-leciem zorganizowanego ruchu regionalnego w Czechowicach-Dziedzicach.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.