czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2009
  • wyświetleń: 1651

Fundusz dla rodzin górniczych

Na początku przyszłego roku zacznie działać specjalny fundusz pomocy finansowej dla rodzin górników, którzy ulegli wypadkom pod ziemią. Podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ustalono z jakich źródeł wydzielić kwoty na wsparcie dla sierot i wdów po górnikach oraz na rehabilitację dla ofiar wypadków.

Reklama

Gospodarzem spotkania był wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, a udział w nim wzięli – wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek, poseł PO Grzegorz Dolniak, prezesi spółek węglowych i Funduszu Rodzin Górniczych.

Podczas spotkania dyskutowano nad propozycjami zmian w regulacjach wewnątrz spółek węglowych, które pozwoliłyby na stworzenie specjalnego funduszu wypadkowego regularnie zasilanego ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwiększanego przez odpis przy podziale zysku).

Wskazywano też na możliwości przekazywania przez kopalnie darowizn na rzecz funduszu. Dzięki wewnętrznym regulacjom, bez zaangażowania budżetu państwa, fundusz zasilałby Fundację Rodzin Górniczych, która z kolei przekazywałaby środki na pomoc zarówno długofalową jak i doraźną dla rodzin górniczych. Jednocześnie prawnicy wyznaczeni przez spółki węglowej razem z prawnikami Śl.U.W opracują propozycje zmian ustawowych, które pozwolą na systemowe rozwiązania związane z pomocą dla wdów i sierot po górnikach oraz dla tych górników, którzy wymagają długotrwałej rehabilitacji.

Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.