czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 października 2009
  • wyświetleń: 1122

Wybrano najlepszą przestrzeń publiczną

Nagrody Marszałka dla Zagrody Żubrów w Pszczynie, Strażnicy w Katowicach - Szopienicach oraz chorzowskiego Teatru Rozrywki za najlepsze projekty zrealizowane w ubiegłym roku - to wyniki konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną.

W katowickiej Galerii Architektury SARP wicemarszałek Adam Stach wręczył nagrody w X edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2009".

W kategorii „Urbanistyka" zwyciężyła Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Projekt Ryszarda Gburka zdobył uznanie za wykreowanie miejsca o niepowtarzalnym klimacie, który daje zwiedzającym radość z obcowania z przyrodą. Zdaniem komisji konkursowej dużym atutem jest użycie wyważonych i skromnych środków wyrazu, które odpowiadają funkcji i skali założenia oraz podkreślają kontekst miejsca.

Strażnica w Katowicach - Szopienicach zdobyła nagrodę w kategorii „Architektura". Jest to przykład podporządkowania architektury wymogom funkcjonalno-technologicznym. Uznanie ekspertów projektanci uzyskali za wysoki poziom architektoniczny obiektu, kulturę projektowania i wykonania; za powściągliwą formę i skromny detal wpisujące się w kontekst i tradycję miejsca. Projekt wykonali architekci Jerzy Domański, Ireneusz Wieszczek oraz Janusz Rączka.

Za najlepiej zrealizowany „Projekt modernizacyjny" uznano Teatr Rozrywki. Projektanci Studio Stożek & Partnerzy, Jerzy Stożek wykreowali miejsce, które jest powszechnie akceptowane i cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających. Wysokie oceny uzyskał poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne połączenie z tkanką miejską poprzez uporządkowanie przestrzeni wokół gmachu. Na uznanie zasługuje operowanie różnorodnymi materiałami i dbałość o detale.

Marszałek przyznał także dwa wyróżnienia. W kategorii „Urbanistyka" projektowi renowacji zieleńca oraz terenów wokół kościoła parafialnego w Zabrzu, natomiast w kategorii „Obiekt architektoniczny użyteczności publicznej" - Centrum Dydaktyczno- Naukowemu Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego.

"Nasze województwo będzie pięknieć Waszymi osiągnięciami. W imieniu Zarządu dziękuję za dotychczasowe wspaniałe projekty i proszę o dalszą owocną pracę" - powiedział do nagrodzonych wicemarszałek Stach.

Jak co roku uroczyście ogłoszono wyniki głosowania internautów. Za najciekawszą propozycję uznali oni zespół budynków magazynowo biurowych „CANEA" w Cieszynie (5912 pkt.). Tuż za nim (5642 pkt.) znalazła się „Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim". Trzecie miejsce zajął Teatr Rozrywki wraz zagospodarowaniem terenu w Chorzowie, zdobywając 4356 punktów.

W czasie uroczystości wręczono nagrody „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009" w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali: Studio Stożek & Partnerzy / Jerzy Stożek za Teatr Rozrywki w Chorzowie i Piotr Kuczia za Ośrodek Sportów Wodnych MORiS nad jeziorem Łąckim.

Projekt Teatru Rozrywki był szczęśliwy dla Studia Stożek. Został nagrodzony także w kategorii „Wnętrze Roku". Przeprowadzona w latach 2006-2008 modernizacja budynku teatru - wojewódzkiej instytucji kultury - została sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego. Przeznaczono na ten cel ponad 15 mln złotych, z czego około 6 mln w roku ubiegłym.

Wyróżnienie przyznano Medusagroup za dom jednorodzinny w Pyskowicach oraz Zakładowi Architektury za Dom.E.K. - dom jednorodzinny w Mikołowie. Tytuł „Młody Twórca" otrzymał Szymon Bańka.

Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody laureatom z Województwa Śląskiego w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2008".

Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.