czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2009
  • wyświetleń: 1586

Mamy kanydata do nagrody ks. Londzina

W piątek, 6 listopada starosta bielski po raz jedenasty wręczy nagrodę im. Ks. Prałata Józefa Londzina. Uroczystość odbędzie się o 17.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Zgłoszenia do nagrody przesyłają wszystkie gminy powiatu bielskiego. Kandydatem Czechowic-Dziedzic do nagrody jest Józef Wrzoł - propagator i badacz dziejów oraz kultury regionu.

Reklama

Burmistrz Marian Błachut uzasadniając wybór kandydata napisał w zgłoszeniu: „Wyrażam nadzieję, że trud, pasja i umiłowanie małej ojczyzny przez Józefa Wrzoła zostanie dostrzeżony i wyróżniony spośród grona zgłoszonych kandydatów”.

Nagroda im. Ks. Prałata Józefa Londzina - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego Ziemi Bielskiej i Cieszyńskiej, została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70 rocznicy śmierci księdza, dla upamiętnienia nieprzemijających zasług wybitnej postaci, jaką był ks. Józef Londzin. Nagroda wręczana jest corocznie w dowód uznania i uhonorowania osób, które w działalności naukowej, kulturalnej, artystycznej i samorządowej nawiązują do idei realizowanych przez Ks. Lodzina, wnosząc trwałe i humanistyczne wartości do życia społecznego i kulturalnego regionu, rozsławiając i promując naszą "małą Ojczyznę”.

Kandydat gminy Czechowice-Dziedzice do nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Prałata Józefa Londzina: JÓZEF WRZOŁ

Józef Wrzoł – propagator i badacz dziejów oraz kultury regionu. Pan Józef urodził się w 1928 r. w Zabrzegu, gdzie mieszka do dziś. Patrząc na jego życiorys otwiera się długa lista organizacji, w których działał i działa do dzisiaj. Był prezesem Koła Pszczelarzy w Zabrzegu, skarbnikiem w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, członkiem Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. J. Londzina, członkiem Komitetu Budowy Gazociągu Bronów-Ligota-Zabrzeg. Udzielał się również w lokalnym samorządzie, jako radny czechowickiej Rady Miejskiej.

Działalność Józefa Wrzoła na rzecz lokalnej społeczności, jego wkład w krzewienie miłości do małych ojczyzn i kronikarska pasja została doceniona poprzez nominowanie go w 1999 r. do nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, jest również laureatem prestiżowej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice A.D. 2005.

Mieszkańcom Gminy Czechowice-Dziedzice Józef Wrzoł dał się poznać nade wszystko jako kronikarz dziejów i losów ludzkich. W swoim pisarskim dorobku ma kilka książek, w których zachowuje obraz swej małej ojczyzny.
- Ponad wszystko stawiam i uznaję konkretną pracę dla dobra drugiego człowieka. To właśnie dobro człowieka jest dla mnie wystarczającą motywacją do działalności i stąd moja dotychczasowa aktywność społeczna. Swoje działanie widzę wśród ludzi i dla ludzi – powiedział z jednym z wywiadów Józef Wrzoł.|

Ocalić od zapomnienia, przywrócić znaczenie, przypominając historię - kształtować tożsamość współczesnych - to przesłanie licznych książek autorstwa Józefa Wrzoła. Poprzez słowo pisane postanowił bowiem przybliżyć Zabrzeżanom ich małą ojczyznę i ludzi, którzy ją tworzyli. Pierwsza książka Józefa Wrzoła, to historia jego rodu „W służbie Boga i Ojczyzny Ród Wrzołów z Zabrzega”, to nie tylko kronika rodzinna, to przyczynek do poznania dziejów cieszyńskiej wsi. Kolejna publikacja „Cmentarz w Zabrzegu” - to obszerna publikacja, w której znalazło się ponad 100 biogramów, które Józef Wrzoł wraz z współautorem książki Władysławem Tycem zebrał podczas niezliczonych rozmów z mieszkańcami Zabrzega i ich krewnymi. W ten sposób zabrzeski kronikarz ocalił od zapomnienia wiele ludzkich losów, ale udało się i znacznie więcej: zza pojedynczych biografii ukazał się obraz całej społeczności, działalności organizacji rozwijających patriotyzm i życie religijne. „Ta książka jest dla nas i naszych potomnych. Przyszłe pokolenia znajdą w niej swoje korzenie” – przyznawali autorzy we wstępie do opracowania.

Kalejdoskop życia społecznego Zabrzega wyłania się z kolejnej książki Józefa Wrzoła „Zabrzeg i jego mieszkańcy na fotografii dawniej i dziś”, to systematyczny opis i bogata dokumentacja zdjęciowa rożnych dziedzin życia dawnego i współczesnego Zabrzega – historia parafii, szkolnictwa, dzieje organizacji i ludzi. Pan Józef zaangażował się w przypomnienie sylwetki swego stryja - ks. dr Ludwika Wrzoła jednego spośród wielu kapłanów Śląską Cieszyńskiego, który z miłości do Boga i Ojczyzny oddał swe życie - zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Wspólnie z ks. Dr Karolem Mozorem napisał książkę „Ksiądz prałat dr Ludwik Wrzoł w służbie Bogu i Ojczyźnie” i włączył się w proces jego beatyfikacji.

Wielki szacunek dla ludzi i historii przyświeca wybitnemu mieszkańcowi Zabrzega w każdym jego działaniu, potrafi skupić wokół swej idei społeczność swej małej ojczyzny.

Między innymi dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Józefa Wrzola Zabrzeg uczcił swego wybitnego rodaka - ks. Józefa Londzina - stawiając mu pomnik.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.