czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2009
  • wyświetleń: 1940

Budują dom dla niepełnosprawnych

Obecnie na terenie Podbeskidzia nie ma specjalistycznej placówki, która zapewniałaby stałą opiekę osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Osoby te, mimo skończonych kilkudziesięciu lat, mają "umysł dziecka w ciele dorosłego człowieka", dlatego potrzebują ciągłej pomocy.

Reklama

Budują dom dla niepełnosprawnych
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Realizacja budowy Domu Stałego Pobytu nie jest możliwa bez specjalistycznego sprzętu, oraz pomocy firm i zaangażowania wielu wspaniałych ludzi, którym los osób niepełnosprawnych nie jest obojętny. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" ogłosiło internetową akcję "Podaj cegłę!". Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na budowę Domu dla 24 niepełnosprawnych umysłowo osób.

Rodzice z Podbeskidzia, z faktu swego sędziwego wieku oraz swojej nie najlepszej kondycji zdrowotnej, postanowili zadbać o podstawową opiekę dla swoich dzieci i wybudować na terenie własnego ośrodka rehabilitacyjno-szkoleniowego w Bestwinie Domu Stałego Pobytu wraz z zapleczem rehabilitacyjno-kulturalnym. Miejsce to, zastąpi im rodzinne domy, w momencie gdy z różnych przyczyn losowych zostaną pozbawione opieki swoich bliskich.

10 sierpnia 2009 r. rozpoczęto prace ziemne pod budowę Grupowego Domu Stałego Pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W budynku tym, o powierzchni ok. 850 m2 powstaną pokoje mieszkalne, sale rehabilitacyjno-terapeutyczne oraz gabinet lekarski. W domu tym znajdzie miejsce młodzież z terenu Bielsko-Białej, Czechowic-Dziedzic, Bestwiny i Starej Wsi.

Będzie to jeden z nielicznych tego typu obiekt w kraju i jeden z pierwszych na Podbeskidziu. DOM na miarę XXI wieku i na miarę potrzeb niepełnosprawnych intelektualnie osób.

Niestety, koszt budowy takiego domu wynosi ok. 3,5 mln złotych. To dużo jak na skromne dochody emerytów i rencistów. System funduszy unijnych może wesprzeć Stowarzyszenie na Rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" dopiero w pracach związanych z wyposażeniem wnętrza domu.

Rodzice mimo wielu trudności nie poddają się. Swoją siłą, determinacją i entuzjazmem walczą o godne życie swych pociech i jako Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" ogłaszają ogólnokrajową kampanię „podaj cegłę - przyłącz się do budowy”.

Stowarzyszenie prosi wszystkich ludzi dobrego serca o wsparcie przedsięwzięcia oraz o przyłączenie się do akcji i opłacenia symbolicznej cegiełki.

Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego, którą można wesprzeć każdą formą darowizny jak również przekazać 1% swojego podatku Nr KRS 0000 114639.

Członkowie stowarzyszenia wierzą w ofiarność społeczeństwa, której doświadczają w dotychczasowych działaniach. Są przekonani, że wspólnym wysiłkiem pokonają wszystkie przeszkody, a DOM, pod który teren został poświęcony przez ks.bpa Tadeusza Rakoczego będzie świadczyć o odpowiedzialności społecznej wszystkich, wobec tych, którzy sami sobie pomóc nie mogą.

Każdy może wesprzeć realizację tego dzieła wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy stowarzyszenia:
Pekao S.A. O/Bielsko-Biała
59 1240 4142 1111 0000 4823 5525

Więcej informacji o Stowarzyszeniu na jego stronie - http://www.stowarzyszenierazem.org target=_blank class=dodaj>stowarzyszenierazem.org.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.