czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 listopada 2009
  • wyświetleń: 1100

Obchody Święta Niepodległości

XVIII Uliczny Bieg Niepodległości, złożenie kwiatów przy cieniu Pomnika Wolności oraz uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny to główne punkty czechowickich obchodów 91. rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada kilka minut przed 10.00 wystartowali zawodnicy XVIII Ulicznego Biegu Niepodległości, następnie Burmistrz Marian Błachut przyjął meldunek od harcmistrza Hufca ZHP im. Olgi i Andrzeja Małkowskich i po odegraniu hymnu narodowego rozpoczęły się oficjalne obchody święta na Placu Wolności.

Reklama

Dzień 11 listopada upamiętnia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę po 123 latach rozbiorów - pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię - niepodległości. Polska ponownie zaistniała na mapie Europy, jako suwerenne państwo.

W obchodach Święta Niepodległości przypominamy i pamiętamy o wysiłku zbrojnym naszego narodu - włożonym w odzyskanie oraz utrzymanie niepodległości.

Przy głosach werbla, w hołdzie walczących za wolność ojczyzny, kwiaty i wieńce na Pomniku Wolności złożyły delegacje: władz samorządowych, powiatu bielskiego, czechowickich szkół i zakładów pracy oraz związków kombatanckich, partii politycznych i stowarzyszeń. Następnie uformowany został pochód, który ul. Kolejową i ul. Legionów wyruszył do Kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Na pobliskim dziedzickim cmentarzu kwiaty złożono na Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w I oraz II Wojnie Światowej, na grobie Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic – Ludwika Macieja oraz na grobie Józefa Machalicy - notariusza, pierwszego Przewodniczącego Rady Miejskiej w latach 1990-1994.

W obchodach uczestniczyli mieszkańcy Czechowic-Dziedzic. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta MDK prowadzona przez Piotra Olearczyka, zaś wartę honorową pod pomnikiem objęli harcerze z Hufca ZHP im. Olgi i Andrzeja Małkowskich.

W czasie, gdy poczty sztandarowe składały hołd walczącym za ojczyznę na stadion MOSiR wbiegł peleton ok. 40 biegaczy, biorących udział w XVIII Ulicznym Biegu Niepodległości, który starował spod cienia Pomnika Wolności. W biegu ulicznym brali udział gimnazjaliści, młodzież szkół średnich oraz zawodnicy open.

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe biegi dzieci szkół podstawowych oraz zerówek zostały odwołane. Zwycięscy biegów zostali uhonorowani medalami, dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami, które wręczał dyrektor MOSiR – Adam Leśnik.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.