czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 listopada 2009
  • wyświetleń: 958

Konkurs: Drogi do Niepodległości

10 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach 3 - osobowe drużyny z 5 szkół wzięły udział w finale Powiatowego Konkursu „Drogi do Niepodległości".

Reklama

Do finału zakwalifikowały się szkoły: Liceum Ogólnokształcące w Czechowicach-Dziedzicach, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, Gimnazjum nr 1 i 2 w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gimnazjum w Buczkowicach.

Uczestników i gości powitał jeden z inicjatorów i organizatorów konkursu Członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta. Jury w składzie: Stanisław Pięta Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Wojciech Mik dyrektor czechowickiego gimnazjum nr 1, Józef Dyrda polonista oraz sekretarz Wojciech Janusz oceniali znajomość historii drużyn, które zakwalifikowały się drogą eliminacji do konkursowej rywalizacji.

Historyczny zakres konkursu obejmował lata 1939-1945 i dotyczył dziejów narodu polskiego na tle najważniejszych działań wojennych. Zakres merytoryczny konkursu obejmował historię, literaturę, sztukę oraz ikonografię tego okresu. Pierwszy etap konkursu rozegrano 5 listopada w LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, w drodze eliminacji wyłoniono 5 drużyn. Pytania dotyczyły m.in. bitwy pod Wizną, walk o Westerplatte, udziału Polaków w bitwie o Anglię, sylwetek znanych dowodów. W finale I miejsce z ilością 32 pkt przypadło drużynie LO w Czechowicach-Dziedzicach, II miejsce (29 pkt) zdobyła drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Czechowic-Dziedzic, III miejsce (28,5 pkt) przypadło Gimnazjum nr 1 w Buczkowicach. Równoległe IV miejsce zdobyły drużyny z Gimnazjum nr 1 i 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Na uroczystość przybył poseł Stanisław Pięta, który zwrócił się do uczestników konkursu: „Historia w życiu młodego człowieka jest bardzo ważną dziedziną. Kto rozumie historię, ten ma w przyszłości duże szanse na sukces". Poseł dla 6 osób ufundował dwudniową wycieczkę do Warszawy. Finał konkursu uświetnił przygotowany przez uczniów czechowickiego LO program artystyczny o walkach niepodległościowych naszego narodu.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.