czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 listopada 2009
  • wyświetleń: 1629

Powstaje Akademia Pięknego Czasu

Charakterystyczną cechą współczesnych społeczeństw krajów rozwijających się jest starzenie się ludności. Statystyki wykazują, że rośnie długość życia, a w konsekwencji przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym. Badania wykazują, że starzenie się jest kwestią psychiczną, jest „poczuciem” w większym stopniu, aniżeli warunkiem biologicznym. Biorąc pod uwagę te zależności dużego znaczenia nabiera potrzeba włączenia osób starszych do systemu ustawicznego kształcenia, tak by możliwym dla nich była aktualizacja wiedzy i aktywne uczestnictwo w procesach zachodzących wokół nich.

Reklama

Pierwszym ucieleśnieniem powyższych idei był założony w 1973 r. we Francji Uniwersytet Trzeciego Wieku. W Polsce, staraniem prof. Haliny Swarz uniwersytecka społeczność osób starszych zaczęła działać w dwa lata później.

Dziś w Polsce, w oparciu o różne formy organizacyjne, działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, bazując na powyższych przesłankach, powołuje do życia „Akademię Pięknego Czasu”. Celem jej działania jest propagowanie wiedzy z różnych dziedzin wśród ludzi, niezależnie od poziomu wykształcenia oraz statusu społecznego. Adresatami są osoby w dojrzałym wieku, mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice. Zadania, jakie stawia przed sobą Akademia są skoncentrowane właśnie na wskazanej grupie społecznej – permanentne kształcenie seniorów, stymulowanie rozwoju osobistego ludzi starszych, upowszechnienie wiedzy z różnych dziedzin, integrowanie środowiska seniorskiego, poprzez stwarzanie warunków do spotkań ludziom o podobnych zainteresowaniach.

Wśród tematów, jakim poświęcone zostaną kolejne spotkania znajdą się m.in.: zagadnienia prawne, literatura, film, warsztaty artystyczne, spotkania autorskie, historia regionu, warsztaty informatyczne, historia religii i wiele innych. Spotkania odbywać się będą dwa razy w miesiącu w lokalach filii Biblioteki.

Szczegóły dotyczące tematyki zajęć, spraw organizacyjnych oraz zapisów uczestników przedstawione zostaną 20 listopada o 17.00 w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystkie informacje zamieszczane będą na bieżąco na stronie internetowej Biblioteki – http://www.biblioteka.czechowice.eu, a pod numerem telefonu 32 215 20 01 można uzyskać dodatkowe wyjaśnienia oraz zgłosić swoje uczestnictwo w zajęciach Akademii.

Inauguracja działalności Akademii Pięknego Czasu - 20 listopada b.r. o godz. 17.00 w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Węglowa 56 (przyziemie kościoła św. Barbary). Gościem specjalnym spotkania będzie Emilia Krakowska. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach Akademii.

MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.