czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 listopada 2009
  • wyświetleń: 3091

Stop spalaniu śmieci w domu

Spalanie śmieci w domu to problem, który powraca co roku wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Z kominów domów, które posiadają własne systemy ogrzewania, wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny kwaśny zapach.

Reklama

Przypominamy mieszkańcom o obowiązującym zakazie spalania odpadów w kotłowniach domowych. Spalanie m.in odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, głównie butelek typu PET, worków foliowych, starych mebli, butów, drewna lakierowanego, wielomateriałowych opakowań po sokach, mleku, odpadów gumowych jest źródłem wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Podczas spalania z kominów wydobywają się toksyczne związki chemiczne takie jak: dioksyny, chlorowodór, cyjanowodór, fenole, benzen, formaldehyd oraz metale ciężkie, które nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie. Substancje te zanieczyszczają środowisko i są przyczyną występowania alergii, chorób krążenia, obniżają naszą odporność, mogą również generować choroby nowotworowe, które coraz częściej występują u dzieci. Lekkomyślni właściciele budynków, ogrzewając mieszkania pozbywają się śmieci, nie zważając na skutki swojego postępowania. Spalanie śmieci w piecach domowych przynosi dużo szkody w naszym zdrowiu i komforcie życia. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości do 5.000 zł.

Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż proces spalania odpadów wymaga znacznie wyższych temperatur. Spalanie w takich warunkach powoduje osadzanie się tzw. "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękanie komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru budynku mieszkalnego. Spalanie odpadów w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie, które powoduje zatruwanie uprawianych w przydomowych ogródkach warzyw i owoców.

Za „pozorne oszczędności” podczas spalania odpadów płacimy własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych. Narażamy swój dom na poważne niebezpieczeństwo. Dbajmy o środowisko! Miejmy na uwadze dobro swoje i innych ludzi. Zanieczyszczając nasze najbliższe otoczenie, szkodzimy całej planecie!

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.