czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 grudnia 2009
  • wyświetleń: 1688

Czechowiczanie na krakowskim Wawelu

27 listopada w myśl podpisanego porozumienia pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną i Zamkiem Królewskim na Wawelu, uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz szóstej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Czechowicach–Dziedzicach odwiedzili Kraków.

Reklama

Klasa szósta wraz z opiekunem Aldoną Starzyk w ramach lekcji muzealnej, której tematem był renesans, zwiedziła komnaty pałacu. Uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele interesujących informacji na temat życia królów, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta I, oraz sztuki renesansowej. Dowiedzieli się również, w jaki sposób budowany był Zamek Królewski.

Uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią Iwoną Stańczyk wzięli udział w zajęciach zatytułowanych Rycerze i damy, które odbywały się w salach Zbrojowni. Dzieci dowiedziały się o drodze młodego chłopca do stanu rycerskiego. Omówiona została rola rycerza, jego wyposażenie jako wojownika, ubiór i funkcja w państwie od czasów najdawniejszych do wieku XVI. Przedstawione zostały również zwyczaje panujące w okresie średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem pasowania na rycerza, roli damy (zaangażowanie w prowadzeniu gospodarstwa domowego), jej wykształcenia.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z panującymi ówcześnie zasadami zachowania mężczyzn wobec kobiet. Współczesne damy zostały „przyuczone” jak należy skinąć głową, czy skłonić się z gracją. Chłopcy pasowani byli na rycerzy, klękając – „uderzani” mieczem w ramiona
i głowę przy wypowiadanych słowach: „Pasuję Cię na rycerza w imię ojczyzny, św. Jerzego i św. Michała”. Rycerz wstając wymieniał co otrzymał (pas, ostrogi, miecz), trzymając prawa rękę na sercu, kłaniał się damie a ona równie dostojnie „dygała”. Następnie każdy uczestnik spotkania, po złożeniu białej rękawicy mógł osobiście ocenić wagę miecza, którym to rycerz posługiwał się w walce. Atrakcją dla dzieci była przyłbica nałożona na głowy obecnym damom i rycerzom. Zajęcia zakończono „turniejem słownym”, rozwiązując krzyżówkę, której hasło brzmiało "Średniowiecze".

aka / czecho.pl, źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.