Wiadomości

  • 19 grudnia 2009
  • wyświetleń: 11739

Zlikwidowano dziuplę samochodową

Policjanci Wydziału Kryminalnego zlikwidowali "dziuplę" samochodową w Kaniowie, do której sprowadzano auta kradzione na Śląsku i w Małopolsce. Odzyskano skradzione pojazdy oraz liczne części i akcesoria samochodowe o wartości blisko 700 tysięcy złotych. Zatrzymano 5 mężczyzn podejrzanych o kradzież, przechowywanie oraz demontaż skradzionych aut. Podejrzani mogą trafić do więzienia na najbliższe 10 lat.

Zlikwidowano dziuplę samochodową
fot. Policja


Policjanci Wydziału Kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej namierzyli „dziuplę” samochodową, do której trafiały skradzione wcześniej auta. Trop wiódł do jednej z podbielskich miejscowości. Kryminalni sprawdzili swoje podejrzenia i dokładnie zaplanowali akcję. Po krótkiej obserwacji zauważyli trzy pojazdy: audi A8 quatro, volkswagena passata i volkswagena tiguana, które kierowcy zaparkowali na terenie posesji. W efekcie szybkiej i skutecznej interwencji zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 29-54 lat. Kierowca volkswagena tiguana próbował uciekać, ale i jego zatrzymano po krótkim pościgu. W akcji uczestniczyli policjanci z bielskiego oddziału prewencji. Policjanci ustalili, że volkswagen passat, którego sprawcy sprowadzili do „dziupli” został skradziony dzień wcześniej w Katowicach. Dwa pozostałe pojazdy nosiły ślady przeróbek pól numerowych oraz uszkodzeń stacyjek i ścian grodziowych.

Na tylnym siedzeniu audi A8 funkcjonariusze odnaleźli laptopa z podłączoną wtyczką diagnostyczną, przy pomocy którego sprawcy włamywali się do wytypowanych wcześniej pojazdów. W toku dalszego przeszukania posesji, w jednym z garaży obok miejsca, gdzie demontowane były pojazdy, policjanci odnaleźli ukrytego seata altea, skradzionego nocą z 10/11 grudnia tego roku w Krakowie oraz volkswagena sharan i skodę octavię, w których sprawcy usunęli pola numerowe i uszkodzili ściany grodziowe. W kolejnym garażu znajdowały się silniki volkswagenów i audi z przerobionymi polami numerowymi, a także szereg innych akcesoriów samochodowych ze zdemontowanych już pojazdów, m.in.: zapasowe koła, gaśnice, trójkąty ostrzegawcze. W zaparkowanym na terenie posesji samochodzie ciężarowym marki man odnaleziono tapicerki i wygłuszenia pojazdów marki volkswagen i audi.

Policjanci ustalili ponadto, że z „dziupli” w Kaniowie zdemontowane podzespoły i akcesoria skradzionych pojazdów – głównie volkswagenów i audi, dostarczane były do punktu obrotu częściami samochodowymi i dwóch magazynów w Jasienicy i Międzyrzeczu Górnym. Właścicielem punktu w Jasienicy okazał się jeden z zatrzymanych mężczyzn – 37-letni bielszczanin. W magazynach policjanci odnaleźli 61 silników samochodowych z usuniętymi oznaczeniami identyfikacyjnymi.

Wszystko wskazuje na to, że sprawcy ze swej złodziejsko-paserskiej profesji uczynili sobie stałe źródło dochodu. Odnalezione pojazdy oraz silniki zabezpieczono do dalszych badań identyfikacyjnych. Zatrzymani mężczyźni zostali przewiezieni do policyjnego aresztu. O ich dalszym losie zadecyduje prokuratura i sąd. Za przestępstwa te mogą spędzić w więzieniu najbliższe 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają osoby powiązane z zatrzymanymi oraz inne punkty, których właściciel współpracowali z zatrzymanymi.

aka / czecho.pl, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.